Vaata Riigihanke käsiraamatu värskeid täiendusi

Riigihankeid saab vaidlustada nelja-astmeliselt: esiteks vaidlustuskomisjon, siis halduskohus, seejärel ringkonnakohus ja kõige lõpuks riigikohus. Vaidlustuskomisjon kulusid välja ei mõista, seega peaks vaidlustaja oma vaidlustusega seotud kulud nõudma hankijalt välja kohtu kaudu, kirjutab Äripäeva Riigihanke käsiraamatu 65. täiendus.

Vaidlustuskomisjoni menetluskulude hankijalt väljamõistmise kohta on nüüd olemas täiendatud kohtupraktika, mille kohaselt on võimalik nõuda õigusabikulusid riigivastutuse seaduse alusel kohtus ja selleks ei pea pöörduma vaidlustuskomisjoni. Kohus on seisukohal, et kui vaidlustuskomisjoni hinnangul on hankija õigusvastaselt käitunud ja sellest tulenevalt tekivad pakkujale kulud, siis saab vaidlustuse kulusid välja nõuda (vt täpsemalt ptk 11.6.2).

Riigikohus käsitles sõitjateveo avaliku teenuse lepingut ja leidis, et ühistranspordiseaduses toodud reegel sõlmida veoleping ettenähtud tähtajal enne teenuse osutamist on ülekaalus muude asjaolude ees ja võimaldab ka hankemenetluse valikut suunata (vt ptk 4.1.7.1).

Valeandmete tuvastamiseks tohib riigikohtu hinnangul hankija küsida pakkuja käest täiendavalt andmeid ega pea piirduma ainult hanketeates küsitud dokumentidega. Kui hankijale selgub, et pakkuja võib olla esitanud valeandmeid, siis peab hankija kohe aktiivselt tegutsema, sest valeandmete esitamise korral ei tohi sellise pakkujaga hankelepingut sõlmida (vt täpsemalt ptk 8.3).

Osale arutelus

  • Tuulikki Laesson
    Riigihanke käsiraamatu peatoimetaja

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed