Autorid: Ehitusuudised , ehitusuudised.ee • 1. märts 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Arhitektid: Linnahalli projekteerimiseks tuleb korraldada riigihange

Autor: Raul Mee
Eesti Arhitektide Liidu (EAL) hinnangul tuleb Tallinna Linnahalli ümberprojekteerimiseks korraldada avatud väärtuspõhine riigihange, milles on arhitektidel võimalik osaleda võrdsetel alustel, lähtuvalt hanke reeglitest ja seadusest. EAL taunib eelkokkulepete sõlmimist Linnahalli arendajate poolt, mis on muutnud võimatuks projekteerimise riigihanke korraldamise, on vastuolus hanke tingimustega ning seab kahtluse alla avaliku raha kasutamise läbipaistvuse, teatas liit.

„1980. aastal valminud Linnahall ja selle renoveerimise plaan on juba pikka aega olnud vaieldamatult üks olulisemaid  ja suurema avalikkuse huviga arhitektuuriobjekte Eestis. See on hoone, mis on tunnistatud oma ajastu kultuuriväärtuslikuks maamärgiks ja mõjutab Tallinna avalikku ruumi olulisel määral,“ märkis EALi president Katrin Koov. „Seetõttu peame oluliseks, et Linnahall saaks parima võimaliku ruumilise lahenduse ning pakkumisi saaks esitada ausas konkurentsis. See saab toimuda meie silmis läbi avatud väärtuspõhise riigihanke, kus selgub õiglane projekteerimishind ja parim lahendus.“

Eesti Arhitektide Liit läkitas veebruarikuus järelepärimise nii Tallinna Linnavalitsusele kui Rahandusministeeriumile, milles juhiti tähelepanu asjaolule, et projekteerimisõiguse andmine Allianss Arhitektid OÜ-le, kellega on asutud lepingut ette valmistama, on vastuolus hanke reeglitega.

Linnahalli projekteerimise lähteülesande koostamise hankedokumendis p 4.2 on kirjas, et lähteülesande kavandamisel edukaks tunnistatud pakkuja ja lepingu täitmisega seotud muud isikud kõrvaldatakse huvide konflikti tõttu tulevikus korraldatavatest Linnahalli projekteerimise ja/või ehitustööde hangetest.

Pärast lähteülesande valmimist võtsid Tallinna Linnahalli ASi seaduslik esindaja ja lähteülesande koostaja Allianss Arhitektide OÜ teadaolevalt ühendust Linnahalli autori arhitekt Raine Karbiga, kes andis oma autoriõigused Allianss Arhitektid OÜ-le ehk isikule, kes hanke reeglite kohaselt ei oleks tohtinud projekteerimisega edasi tegeleda.

„Me mõistame Raine Karbi otsust, mis lähtus eelkõige hoone seisukorrast ja vajadusest kiiresti tegutseda, päästmaks Linnahalli lagunemisest. Samas oleks hankija kohustus olnud järgida hanketingimusi ja vältida sellise olukorra tekkimist, kus ettepanek tehakse eelisseisundis olevale arhitektuuribüroole. Sellise autoriõiguste küsimuse lahendamisega on hankija eiranud ausa konkurentsi põhimõtteid ja hanke tingimusi. Eesti Arhitektide Liidu hinnangul oleks tulnud autoriõiguste küsimus ära lahendada enne, kui kuulutati välja hange projekteerimise lähteülesande koostaja leidmiseks,“ selgitas Katrin Koov. „Tänase seisuga on Linnahalli projekteerimise hankest elimineeritud kõik teised arhitektid, kellel oli õigustatud ootus selles osaleda.“

Vastuolu kinnitab ka Rahandusministeerium Eesti Arhitektide Liidule 23.02 saadetud vastuses. Ühtlasi annab Rahandusministeerium teada järelevalvemenetluse lõpetamisest, põhjendades oma otsust järgmiselt:

„… Eeltoodust tulenevalt on Hankija eelpool kirjeldatud viisil käitudes eiranud RHS § 3 põhimõtteid, kohelnud pakkujaid ebavõrdselt, piiranud ja kahjustanud konkurentsi ning loonud seeläbi Allianss Arhitektid OÜ-le ebaausa konkurentsieelise ka Riigihankes nr 182122 …“

„… Peale hankemenetluse lõppemist ei ole Hankijal enam võimalik RHS-i rikkumisi lõpetada, kuivõrd rikkumiste kõrvaldamine ei saaks enam mõjutada hankemenetluse käiku. Kuivõrd Riigihanke nr 147047 menetlus lõppes hankelepingu sõlmimisega Allianss Arhitektid OÜ-ga, siis puudub Rahandusministeeriumil alus algatada kõnealuse hankemenetluse suhtes järelevalvemenetlust, küll aga loodame, et selline kahetsusväärne hankepraktika ei kordu ja edaspidi pöördub Hankija sarnastel juhtudel autorite poole juba enne hankemenetluste korraldamist …“

EAL esitab Tallinna Linnavalitsusele taotluse, et algatataks uus avatud väärtuspõhine riigihange Linnahalli projekteerimiseks.

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785