Vaata Riigihanke käsiraamatu värskeid täiendusi

Oluline riigihankes osalejaid puudutav muudatus on see, et hankelepinguid saab uute direktiivide kohaselt muuta palju lihtsamalt, kui see praegu kehtiva seaduse järgi on võimalik, kirjutab Äripäeva Riigihanke käsiraamatu 64. täiendus.

Ei ole saladus, et uute EL-i riigihanke direktiivide (kui saab veel uuteks nimetada 17.04.2014 jõustunud direktiive) ülevõtmise tähtajaks oli kaks aastat.

Seega hiljemalt 18. aprillil 2016 pidi jõustuma uus riigihangete seadus, mis on aga endiselt veel riigikogu menetluses. Pole ka vaidlusteemaks, et uute riigihangete direktiivide mõte on lihtsustada nii pakkujate kui ka hankijate elu.

Oluline riigihankes osalejaid puudutav muudatus on see, et hankelepinguid saab uute direktiivide kohaselt muuta palju lihtsamalt, kui see praegu kehtiva seaduse järgi on võimalik. Paljudel juhtudel on leitud struktuurivahendite kasutamise rikkumistena just nimelt hankelepingu muutmised, mis on ka raha tagasiküsimise aluseks, seepärast on oluline teada, mida direktiivid lubatud muudatustena käsitlevad (vt täpsemalt ptk 10.2.1), et oleks võimalik nimetatud alused hankelepingusse kirjutada.

Tähtis on meeles pidada, et kui hankelepingusse on muutmise võimalus sisse kirjutatud, ei ole edaspidisel hankelepingu muutmisel lepingus ettenähtud tingimuste järgi enam tegemist reeglite rikkumisega. Seda, mida direktiivid lubavad, kuid mis ei ole veel seaduses kirjas, saab sisse kirjutada hankelepingusse. 

Pakkumuse tagatise andmisel on pakkujale oluline teada, et ta saab hankijale tagatiseks antud raha tagasi kohe, kui on selgunud, et ta enam hankemenetluses ei osale. RHS-i praegune sõnastus sellist lähenemist ei toeta, sest näeb ette vaid teatud juhtudel tagatise kohese tagastamise hankemenetlusest kõrvale jäänud pakkujale.

Õiguskantsleri tegevuse tulemusena on antud uus suunis, mille kohaselt ka juhtudel, kui RHS-s sätestatud sõnaselged pakkumuse tagatise tagastamise alused ei ole veel kohaldunud, tuleb tagatis õigusriigi põhimõtte alusel tagastada pakkujale kohe pärast seda, kui pakkuja hankemenetlusest kõrvalejäämine on selgunud (vt ptk 7.1.4).

Hanketeate muutmisest ja vaidlustamise uutest detailidest saab lugeda ptk-dest 5.9.1 ja 11.2.

Osale arutelus

  • Tuulikki Laesson
    Riigihanke käsiraamatu peatoimetaja

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed