• 15.06.16, 14:01
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Peeter Parre: iga plekksepp ei kõlba ventilatsiooni ehitama

Ventilatsioonisüsteem on säästliku hoone kõige tähtsam osa, paraku kiputakse just selle arvel raha kokku hoidma. See aga võib nullida kogu säästliku hoone mõtte, vahendab Äripäev Inseneribüroo Aksiaal juhataja ja Eesti Kütte- ja Ventilatsioonifirmade Ühingu liikme Peeter Parre ettekannet mai lõpus toimunud säästliku hoone konverentsil.
Ventilatsioonisüsteem on säästliku hoone kõige tähtsam osa, paraku kiputakse just selle arvel raha kokku hoidma.
  • Ventilatsioonisüsteem on säästliku hoone kõige tähtsam osa, paraku kiputakse just selle arvel raha kokku hoidma.
  • Foto: Andras Kralla
Parre sõnul on ventilatsioonisüsteem kõige pretensioonikam süsteem hoones. Tema sõnul peaks ventilatsioonisüsteemi valikul olema eesmärk eelkõige hea sisekliima – paras temperatuur ja niiskus. Tihti valitakse lihtsalt soodsaim variant, kuid see pole tema sõnul majanduslikult korralikult läbi mõeldud otsus.
“Võime rääkida ükskõik kui suurest energiasäästust ja muudest lahendustest, aga kui rahakott seda välja ei kanna, ei saa seda teha,” nentis Parre. Tema sõnul pannakse Eestis omanikujärelevalvele väga suuri lootusi, kuid tegelikult algavad kõik probleemid – ja lahendused – projekteerija juures. Projekt peab olema asjatundlik ja ehitaja peab teemat valdama. “Minu kogemus on, et on projekteerimisfirmasid, kus projekteerivad üliõpilased, kes pole kursuse projektigagi hakkama saanud,” märkis Parre. “Ja ventilatsiooniehitajad ütlevad, et nad on plekitöid varem teinud küll – on löönud autoseinu sirgeks,” kirjeldas Parre ebakompetentsust.
Nii riiklikus kui ka erasektoris võidavad Parre sõnul ehituses enamasti vähempakkumised, mis on tema sõnul lausa kuritegelik. “Miskipärast arvatakse, et ehituses kõlbab kõige odavam pakkumine,” selgitas ta. Parre tunnistas, et ventilatsiooniseadmed on kallid. Selle taga on aspekt, et enamik teste tehnikaga tehakse riikides, kus hinnatase on palju kõrgem kui meil. “Selle tulemus omakorda on, et üritatakse asju ise teha,” nentis Parre. “Ent isegi ventilatsioonirest pole lihtsalt rest, vaid selle ehitusega kaasnev on läbi arvutatud ja tulemusi peab saama kontrollida arvutiprogrammiga, päris ise asju teha ei saa,” toonitas ta.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Valesti seadistatud tehnika
Lisaks kehvale ehitusele on Parre sõnul palju vigu ka seadistamises – 90% juhtudest, kui esineb mingeid probleeme, on selle põhjus automaatikas ja seadistamises. “Üks probleem on näiteks, et õhujaotajaid asendatakse, ja selle tulemus on, et ventilatsioon kulutab energiat, aga tulemust põhimõtteliselt pole. Õhk ei jõua kuhugi ja tulemus on null. Ekspertiisis öeldakse, et oli rumal projekteerja, aga tegelikult oli hoopis asjatundmatu ehitaja,” kirjeldas Parre.
Ta lisas, et juhul kui tahetakse korralikku ventilatsioonilahendust, peab töökohtade paigutus olema läbi mõeldud juba projekteerimise ajal. “Kui see pole võimalik – näiteks on tegu rendipindadega, tuleb töökohad paigutada ventilatsiooni järgi või siis nihutada ventilatsiooni töökohtade järgi, kui ei taha, et tekiks tuuletõmbust,” rääkis Parre. Juba töökoha nihutamine paari meetri võrra võib tema sõnul kogu süsteemi paigast loksutada.
Säästa ei saa sisekliima arvelt
Parre sõnul ei saa öelda, et ventilatsioon aitaks otseselt energiat säästa. Kui pannakse uued aknad või soojustatakse maja, saavutatakse sellega teatud sääst. Ventilatsiooniga võib Parre sõnul tekkida aga vastupidine olukord. “Tehakse ventilatsioon ja kulutatakse raha, aga säästu asemel tekib energia-, soojus- ja elektrikulu, milleks raha ei pruugi olla. On tehtud suur kulutus, aga sellest pole mingit kasu, kui seda töölegi ei panda. See on ventilatsiooni eripära, et kui ventilatsiooni pole ja see korda tehakse, siis kulud kasvavad,” rääkis Parre.
Parre sõnul näitab see, et  alati tuleb teha tasuvusarvestus ja kalkulatsioonid. “Ventileerime ja niisutame hoonet mitte energia kokkuhoiuks, vaid parema sisekliima saavutamiseks. Esimene samm on see, et me ei raiska energiat, sellega me säästamegi,” toonitas Parre ja lisas, et säästa ei saa sisekliima kulul.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.06.25, 10:20
Haapsalu Uksetehase teekond kirstudest, mänguasjadest ja pildiraamidest tuletõkke- ning helikindlate usteni
Rääkides Eestis valmivate kvaliteetsete uste ja akende tootmisest, ei saa üle ega ümber Haapsalu Uksetehasest. Ent pea 35 aastat järjepidevalt tegutsenud ettevõtte suund oleks võinud olla ka muu, sest esimese tootena valmistati tehases hoopis täispuidust kirst, mis tellimustööna Žiguli 09 katusel Soome sõidutati.

Hetkel kuum

Arhitektuurse lahenduse on loonud HG Arhitektuur OÜ.
Uudised
  • 30.06.25, 13:26
EKE alustab Hipodroomil suurt ehitusprojekti
Klientidega läbirääkimised võivad olla üsna valulikud ja seda mitmel põhjusel.
Uudised
  • 30.06.25, 06:45
Materjalimüüja teeb rekordmüüke, aga mitte Eestis
Evecon OÜ uus tegevjuht Karl-Joonatan Kvell.
Uudised
  • 26.06.25, 10:04
Evecon sai uue juhi
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Uudised
  • 27.06.25, 11:41
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Mapri Ehituse järelteeninduse juht Ero Tragel: See, mis Lubja tänaval juhtus, on ainulaadne nii meie praktikas kui ka kogu Eesti ehitussektoris.
Eesti ehitajatel on Soomega eriline, ent kohati keeruline ja vastuoluline suhe.
Uudised
  • 27.06.25, 06:45
Soome ehitusturg on suvel selgelt aktiveerunud
Kvaliteetne tööjõud on väga nõutud, ent selle leidmine on endiselt väga keeruline
Kontsessioonilepingu allkirjastamine.
Uudised
  • 01.07.25, 08:16
Capital Mill ehitab Tapale ujulaga spordikeskuse
Vabaajakeskuse hoonestusõigus seatakse 50 aastaks ning lepinguga kohustub arendaja osutama sporditeenuseid vähemalt 20 aasta vältel
Parima uue ühiskondliku hoone tiitli võitis lasteaed Hellik, Aardla tn 138. Tellija Tartu Linnavalitsus; projekteerija Projektibüroo OÜ; ehitaja AS Ehitustrust. Foto: Talis Taim.
Uudised
  • 30.06.25, 14:15
Galerii: selgusid Tartu parimad ehitised
Kaasaegne Roto katuseaken on kõrgtehnoloogiline meistriteos, mis jätab varasemad mudelid kaugele seljataha.
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 11:23
Katuseakende vananemine – probleem, millega peab arvestama

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele