Enamik tehasemaju müüakse piiri taha

Aasta tehasemaja konkurss 2015 I koht, Nordic Hous
Aasta tehasemaja konkurss 2015 I koht, Nordic Hous

Enamik puitelementmajade tootjaid ekspordib oma toodangust 80-95%, põhjuseks valdkonna pikad traditsioonid ja kogemused Skandinaavias.

"Eesti tootjaid hinnatakse võõrsil, kuna meie kvaliteedistandardid ja innovaatilisus on kohalike tootjatega võrreldes paremal tasemel," ütles OÜ Q-Haus Baltic juhatuse liige Reini Soots. "Peale selle pakuvad Eesti majatootjad erilahendusi vastavalt kliendi soovile ja selle puhul tuleb sisse ka selge hinnaeelis välismaisete tootjatega võrreldes,” põhjandas Soots, miks välisturgudel majad hästi lähevad.

Tehasemaja on populaarne ka Eestis, kuid nende ostjad on Sootsi sõnul pigem teise või kolmanda maja soetajad. "Kes on näinud traditsioonilise ehitamisega kaasnevat asjaajamist ning pikka ehitusaega, millega kaasnevad kaudsed kulud võivad ületada esialgse eelarve üsna märkamatult,” lausus ta.

OÜ Akso-Haus juhatuse liikme Andres Samarüütli sõnul toodavad moodultehased valdavalt ekspordiks, sest Eesti ehitusturg on väike ja kõikuv. "Tehasetoodang oma rahvusvaheliste standarditega eeldab esmaklassiliste komponentide ning toorme kasutamist, aga kohalik tellija ei suuda seda kinni maksta. Eestis on tööjõukulud suhteliselt väikesed võrreldes Skandinaavia ja Kesk- Euroopa maadega. Ja kindlasti on mingi kohalik ehitaja nõus ehitama teatud tingimustel väga soodsalt,” selgitas Samarüütel.

Sootsi sõnul võib puidust tehasemaju pidada koos IT-teenuste arendusega Eesti Nokiaks. “Oleme innovaatilisust üles näidanud ja pannud need kaks asja omavahel kokku - targa maja süsteemid meie puitmajades on hea reklaam sektorile ja kindlasti ka Eestile üldiselt,” lisas ta.

Osale arutelus

  • Mariliis Pinn
    Äripäeva kaasautor

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed