12 juuni 2015

Kontorihooned murravad kesklinnast välja

Ülemiste City masterplan  Foto: Mainor Ülemiste

Viimaste aastate üks olulisemaid kontoripindade turutrende on kontorihoonete kesklinnast välja murdmine. Kesklinn on hea ja prestiižikas ning hästi ligipääsetav, kuid äärelinnas on mugavam ja odavam, kirjeldas büroopindade turu arenguid 1Partner Kommertskinnisvara juhtiv partner Tanel Tarum.

"Viimaste aastate suundumused näitavad, et kesklinna büroopind on atraktiivne kaup järjest väiksemale hulgale ettevõtetele. Kesklinnas soovivad olla näiteks finantsasutused ja advokaadibürood, aga miks mitte ka kinnisvarabürood. Valdavalt asub ka riigiaparaat kesklinnas," tõi Tanel Tarum välja erinevaid eelistusi. "Tallinna kesklinna eelis on igast suunast hea ja kiire ligipääs."

Kesklinn on sobilik ettevõtetele, kes klientide liikumistrajektooridest või muudest eelistustest tulenevalt soovivad asuda äritegevuse keskmes. Paraku tuleb linnasüdames leppida tülika parkimiskohtade nappuse ja kõrgemate üürihindadega.

"Efektiivsust taotlev eraettevõte, kes otseselt jaekliente ei teeninda võib vabalt asuda äärelinnas. Elu näitabki, et äärelinna soodsam üürihind on hea peibutaja, mis viib ettevõtted keskusest eemale," selgitas Tanel Tarum.

Valdav enamus käimasolevatest või hiljuti valminud uute büroohoonete arendustest asuvad väljaspool kesklinna piire. Viimane suurem uudis tuli Eesti Telekomi kohta, kelle uus kontor saab olema Kristiine linnaosas Lillekülas. Samas läheduses on näiteks hiljuti valminud uued kontorihooned Metalli ja Mehaanika tänaval. Kesklinnast väljaspool asuvat büroode linnakut arendab Ülemiste City, kus viimastel aastatel on kogu aeg mõne uue hoone ehitamine pooleli.

"Büroopindade üürnike eelistusi mõjutab muuhulgas pakkumine. Täna arendatakse palju kontorihooneid väljaspoole kesklinna. Suur pakkumine hoiab üürihinnad pinges, kus tõusuruumi ei ole. See omakorda võimaldab südalinna mitte kõige parema kvaliteediga pinnalt kolida äärelinna väga heasse hoonesse," rääkis Tanel Tarum.

Kesklinna üürihinnad kaasaegsetes uutes hoonetes on valdavalt 13-16 €/m², vanemates hoonetes 10-14 €/m². Kesklinna läheduses olevate uute büroohoonete hinnatase on 10-13 €/m². Vanemates, kuid siiski hea kvaliteediga hoonetes on äärelinna büroode üürihind 6-10 €/m². Büroode vakantsus Tallinnas on keskmiselt 5-8%.

1Partner Kinnisvara on Eesti kinnisvarafirma Ettevõtte põhiteenused on kinnisvara vahendus, -hindamine, ehitamine ning investeeringute juhtimine. Äripäeva koostatud 2014. aasta kinnisvarafirmade TOP-is teenis 1Partner Kinnisvara esikoha.

Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785