BIM võimaldab teha teadlikke otsuseid juba projekteerimise alguses ning kogu ehitusprotsessi jooksul, aidates ehitusega seotud ettevõtetel tõhustada tööprotsesse, hoida kokku aega ja raha planeerimiselt, hindamiselt, riskianalüüsilt, ehituselt, planeerida tulevaid halduskulusid ning vähendada ettenägematute kulude ohtu. Otsuste toomisega ehituse varasesse etappi minimeeritakse projekti vigu ning objekti hilisemat võimalikku kulukat ümbertegemist.
BIM aitas hoida kaubanduskeskuse valmimist õiges graafikus
Suurepärane näide Tekla BIM tarkvara võimalustest on Soomes Poris asuv Puuvilla kaubanduskeskus, kus ehitustööde käigus tuli ühendada vana ja uus hooneosa 100 000ruutmeetriseks ühtse struktuuriga keskuseks. BIM tarkvara abil toimus kogu planeerimine, projekteerimine, tootmine ja ehitus. Kuna ajakava oli väga tihe, kasutas peatöövõtja Skanska 3D mudeleid, et meeskond projektist ning ülesannetest ühtmoodi aru saaksid ning tegevuste järjekord kõigile selge oleks. „BIM aitab tajuda üldpilti, mida oleks nii suure projekti puhul olnud raske ilma 3D mudeliteta mõista. See on võimas vahend tootmise ja ehituse planeerimiseks,“ ütles Skanska Talonrakennus Oy projektiinsener Hannu Riikola.
Puuvilla kaubanduskeskuse betoonelemendid kavandas, valmistas ja paigaldas ettevõte Parma koos alltöövõtjatega. Kuna täpne informatsioon vajaminevate materjalide, tööde ja koguste kohta oli olemas juba enne elementide endi jooniste valmimist, sai Parma keskuse BIM-mudeli põhjal tellida materjalid varem ära ning töö sai alata kohe, kui tootmisjoonised valmisid. Samuti hoolitses BIM selle eest, et betoonitööd ning muu ehitus kulgeks vajalikus ajagraafikus ning kontrollis, kas elemendid valmisid ja paigaldati täpse ajakava järgi.
Miks võtta kasutusele BIM?
BIM tarkvara on kui suure ehitusprojekti väikseim mutter, mis töötab läbi kõik materjalid, paneb omavahel sujuvalt tööle meeskonna ja masinad ning liidestub hästi teiste tarkvaralahendustega, muutes niimoodi tööprotsessid tõhusamaks ning tulemuse kvaliteetsemaks. BIM koosneb planeerimisest, projekteerimisest, tootjate ja ehitajate ühiste andmebaaside ühildamisest, mahtude ja energiatõhususe arvutustest, kaasa arvatud muud arvutused nagu konstruktsioonide ja eriosade püsivus ja kandevõime. Vähetähtis pole ka BIM-i keskkonnasõbralikkus, tänu millele aitab programm vähendada jäätmete hulka kõigil etappidel alates disainist ja tootmisest kuni tarne, planeerimise ja ehitamiseni.
Lisaks erinevatele tarkvaralahendustele saab BIM-is projekteerides omavahel alati ühendada kõik ehitusmaterjalid, monteeritavad komponendid ning erinevad struktuurid ning loomulikult ühildub BIM edukalt Tekla disaini-, tootmise- ja juhtimissüsteemidega. Samuti on tarkvaral võimekus tulla toime ükskõik kui suurte ehitiste projekteerimisega. BIM varundab ja uuendab alati kõiki projektide ning isegi siis, kui te ise projekti muudatusi ei jõudnud salvestada, jäävad need ajalukku.