Ken Rohelaan • 29 oktoober 2013

Ehitusfirmad panustavad üha enam eratellijatele

Mitmed väikesed ja edukad Eesti ehitusfirmad vähendavad Merko eeskujul riigihangete osakaalu oma käibes, et valmistuda ehitusturu languseks.

Kui Tartu ehitusfirma E&G keskendus seni peamiselt riigihangetele, siis järgnevate aastate valguses panustatakse eraturule ja kinnisvaraarendusele. "Meil moodustavad riigihanked 97-98 protsenti müügitulust. Tahame, et 20-30 protsenti oleks erahankeid ja kümme protsenti võiks olla kinnisvaraarendus," viitas ehitusjuht Artur Fjodorov riskide hajutamisele. "Laienemine ja kogu meeskonna suurenemine on ettevalmistus järgnevateks raskemateks aegadeks," lisas ta.

Järgnevaks aastaks prognoosib tunamullu pea kolm miljonit eurot käivet teinud E&G ehitusmahu vähenemist, kus eriti raskeks võib minna suurettevõtetel. Fjodorov näeb oma firma jaoks mahu vähenemisest olenemata käibekasvu. "Mida vähem inimesi objekti läbi viivad, seda kasumlikum ettevõttele. Me valmistumegi ette, et saaksime järgmisel aastal sama meeskonnaga rohkem teha," selgitas ta.

Lääne-Virumaa ehitusfirmas Sõmeru Vara moodustab riigihangete osakaal praegu ligikaudu kolmandiku ning 2015. aastaks tahetakse seda märgatavalt vähendada. "Me ehitame väga palju põllumajandusobjekte," selgitas ettevõtte juht Raigo Moik. Tema ütlusel on firma sunnitud riigihangete kaudu tööd otsima, kuna riigilt pole saada põllumajandusobjektide ehitamiseks väga palju toetusi.

Ka Moik prognoosib järgmisel aastal mingil määral ehitusmahu vähenemist, kuid seab fookuse ülejärgmisele aastale, kui algab taas põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti (PRIA) toetuste uus voor.

 

Seevastu Äripäeva koostatud Põlva maakonna TOPis kolmanda koha saavutanud Santex plaanib teha vastupidi. "Kavatsen kindlasti hakata rohkem osalema, sest alltöövõtud vähenevad," ütles firma omanik Heiki Mäesaar. Santexil on juba tänavuse aasta lõpuks oodata mahu vähenemist kolmandiku võrra.

"Targem on ise peatöövõtjana osaleda riigihankes kui oodata, kuni keegi tööd pakub," täpsustas firmajuht. Tema ettevõttes moodustab riigihangete osakaal hetkel veidi üle poole. Riigihangete vähenemist Mäesaar ei pelga, sest tihenevas konkurentsis ootab ta tellijate jaoks soodsamaid võimalusi.

Teiste ehitusfirmade juhtide kommentaare loe tänasest Äripäevast.

Jaga lugu:
Seotud lood
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785