Statistikaamet toob peamiste indeksit mõjutanud tegurite puhu välja kallinemised tööjõus 6,3%, masinates 7,2% ja materjalides 3,7% varasema aastaga võrreldes.
Ameti andmetel 2012. aasta IV kvartalis võrreldes III kvartaliga oli ehitushinnaindeksi muutus 0,8% ja võrreldes 2011. aasta IV kvartaliga 3,7%. Võrreldes III kvartaliga oli indeksi peamine mõjutaja tööjõu kallinemine, mis andis kvartalimuutusest üle kolmveerandi. Võrreldes 2011. aasta IV kvartaliga eelkõige materjalide kallinemine, mis andis indeksi kogutõusust üle poole.
Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeks tõusis 2012. aastal 2011. aasta keskmisega võrreldes 5,2%, sealhulgas kallines tööjõud 5,9%, masinad 9,3% ja materjalid 4,5%.Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi muutus oli 2012. aasta IV kvartalis võrreldes III kvartaliga 0,8% ja võrreldes 2011. aasta IV kvartaliga 4,0%.Ehitushinnaindeksi arvutamisel kaasatakse neli ehitistegruppi: eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned. Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust ehitusplatsi otsekulude tasemel. Otsekuludes arvestatavad ressursid jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal.
IV kvartal 2012, %<_o3a_p />
IV kvartal 2012, %<_o3a_p />
IV kvartal 2012, %<_o3a_p />
IV kvartal 2012, %<_o3a_p />
Seotud lood
Ehitussektori ettevõtjate hinnangul on äsjased hindade kasvu statistikanumbrid ootuspärased ning hinnapall jätkab vaikset veeremist ka tänavu.
Maja ehitamisel mõeldakse algusfaasis pigem vundamendi, katuse ja küttelahenduse peale ning sisustust hakatakse reeglina planeerima siis, kui parkett on paigaldatud ja seinad värvitud. Tegelikult kõlab nagu katastroofi valem, sest köök ei ole lihtsalt mööbel ja selle esimesi samme peab kindlasti kavandama juba ehitusjärgus. Miks? Majaehitaja Madis selgitab kohe välja.