Aasta kergitab ehituse hinda edasi. Ehitajate palgasurve püsib.
Ehitajad tuletavad meelde, et 2008. aasta on ammu lõppenud ja tol ajal väljastatud hinnakiri kehtetuks kuulutatud. Seetõttu peavad kliendid alla neelama 2012. aasta hinnatõusu, sest energia, materjalide ja tööjõu hind vaid kasvab ja niigi kulusid kärpinud ehitajal pole enam ressursse, et seda tõusu enda turjale võtta.
Indrek Peterson, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor hindab alanud aastat järgmiselt:
„Tuleb ebakindel aasta ja suuri kasvulootusi pole. Siiski ei taha ma päris pessimist olla ja kui paljud ennustavad hääbumist, näen pigem marginaalset ehk 0–5protsendilist tõusu. Samas olulist elavnemist oodata pole. CO2-projektid saavad hoo sisse ja on märke elamuehituse hoogustumisest, sest nõudlus kasvab, ja hinnad on tõusmas. Usun, et mahud ei vähene, pigem kasvavad kuni 5%. Sisendhinnad on suure surve all ja kasumilootust pole."
Võimaliku ehitushinna muutusi kommenteerides lisab Peterson, et:“Sisendhinna kasv jätkub ja seetõttu realisatsooni hind suureneb.“
Suurimaks väljakutseks on turg ise
„Turg on heitlik ning kõikuv. Kes kiiremini orienteerub, on võidumees. Kindlasti on Eesti ehitus oluliselt konkurentsivõimelisem kui varem,“ hindab Peterson turu käitumist. „Tuleb lepingupartnereid hoolikalt valida ja ei maksa soodsamaid aegu ootama jääda.“
Seotud lood
Ehitajad tuletavad meelde, et 2008. aasta on ammu lõppenud ja tol ajal väljastatud hinnakiri kehtetuks kuulutatud. Samas oodatakse taas ehitusmahtude kasvu.
Kui räägitakse ärikinnisvarast, pööratakse enamasti tähelepanu selle asukohale, suurusele ja siselahendusele. Katuse peale mõeldakse sageli alles viimases järgus. Ent katus ei ole pelgalt funktsionaalne element, mis kaitseb vihma ja tuult eest. Tänapäevane katus on osa hoone toimivusest, energiatõhususest ja visuaalsest kuvandist. Kuidas teha katuse puhul tark otsus? Miks on oluline lähtuda kvaliteedist, mitte ainult hinnast? Ja mis rolli mängib katus ettevõtte jätkusuutlikkuses?