Tehnilise Järelevalve Amet (TJA) leidis Haapsalus ehitusobjektil toimunud kraanaavarii asjaolude uurimisel, et kraana vajumine oli tingitud kraanajuhi poolt hooletust tugijala paigaldamisest ebatasasel aluspinnal ning tõstmise käigus tekkinud ülekoormusest.
14. veebruaril toimus Haapsalus Jaama 32 ehitusobjektil kraanaga avarii, mille käigus kukkus tõstetud betoontala sõiduteele. Avarii tagajärjel inimesed kannatada ei saanud, küll aga tekitati varalist kahju kraana omanikule purunenud noole ja ehitajale purunenud õõnespaneelide ning betoontalade ekspertiisikulu näol.
TJA alustas juhtumi asjaolude uurimiseks menetluse, mille eesmärgiks oli välja selgitada, kas kraana omanik, kasutamise järelevaataja ning kraanajuht on seadusest tulenevad kohustused täitnud.
Uurimise tulemusena tuvastas TJA, et 12,5 tonnise betoontala tõstmise käigus vajus kraana ebakindla toestuse tõttu vastu ehitatavat kaubanduskeskust, mille tagajärjel kraana nool murdus ning betoontala kukkus ehitusobjektilt välja sõiduteele. Kraana vajumine oli tingitud kraanajuhi poolt hooletust tugijala paigaldamisest ebatasasel aluspinnal ning tõstmise käigus tekkinud ülekoormusest.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Masina ohutuse seaduse kohaselt peab kraanajuht ehk masina käitaja töötama masinaga ohutult, järgides masina kasutamisjuhendit ja masina kasutamise järelevaataja juhiseid ning seiskama masina, kui selle edasine kasutamine võib ohustada inimese tervist, ohutust, vara või keskkonda.
Antud juhtumi puhul ei täitnud kraanajuht kõiki seadusest tulenevaid kohutusi. Menetluse käigus ei tuvastatud seadusest tulenevate kohutuste täitmata jätmist kraana omaniku ja kasutamise järelevaataja poolt.
Seotud lood
Kevadel hooldame niidukeid ja õlitame terrasse, aga puitfassaadi hooldamine ei tule sageli mõttessegi ning ega see polegi iga-aastane töö. Ent kui fassaadihooldus jääb pikalt tegemata, võib peagi ees oodata voodrilaudade vahetus, mis on suur ja kulukas ettevõtmine ka siis, kui otsustad seda oma jõududega teha.