Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusteaduskonna rajatiste õppetool avab täna katseseadme, mis avab teekonstruktsioonide uurimisse Eestis uue mõõtme.
"Kui siiani uuriti materjalide käitumist ja omadusi üksikult, teistest eraldi, või algatati aastatepikkune jälgimistöö mingi maantee näitel, siis nüüd on seda võimalik teha kompleksselt ja kiiresti," kinnitas TTK rajatiste õppetooli assistent Sven Sillamäe. Seadme valmimine esimesest ideest teostuseni võttis aega umbes poolteist aastat.
Teekonstruktsiooni simulatsiooni seade koosneb siseruumi ehitatud metallkastist mõõtmetega 3,3m x 3,3m x 2,3m (võimalik kuni 2,8m) vastavalt laiused ning sügavus. Olemas on niisutussüsteem, millega muuta niiskusrežiimi vastavalt vajadusele ning tulemas on külmutusseade modelleerimaks talviseid olusid.
Koormust, mis on sarnane raskeveoki poolt tekitatuga, annab katseseadme peal hüdrosilinder. Konstruktsiooni sisse, erinevatesse kihtidesse paigaldatakse andurid monitoorimaks sealset olukorda, samuti kontrollimaks ettekirjutatud tingimuste täitmist (veetase- ja sisaldus, temperatuur).
Artikkel jätkub pärast reklaami
Katseseadmest on kasu teedeehituses kasutatavate materjalide ja ehituse kvaliteedi üle otsustamisel. Näiteks, kuidas võiks kasutada hetkel jääkide nimistusse kuuluvaid materjale nagu aheraine ja paekiviliiv.
Seotud lood
Kevadel hooldame niidukeid ja õlitame terrasse, aga puitfassaadi hooldamine ei tule sageli mõttessegi ning ega see polegi iga-aastane töö. Ent kui fassaadihooldus jääb pikalt tegemata, võib peagi ees oodata voodrilaudade vahetus, mis on suur ja kulukas ettevõtmine ka siis, kui otsustad seda oma jõududega teha.