Statistikaameti andmeil oli ehitusettevõtjate palgakasv mullu viimases kvartalis riigi üks kiiremaid.
Keskmine brutokuupalk kasvas kõige enam neljandas kvartalis mäetööstuse, ehituse ning kunsti, meelelahutuse ja vaba aja tegevusaladel, vastavalt 11,8, 10,8 ning 7,8 protsendi võrra. Keskmine brutotasu kuus moodustas 853 eurot ning tunnitasu 5,12 eurot.
Tegevusaladest vähenes keskmine brutokuupalk kinnisvaras, muudes teenindavates tegevustes ning veevarustuses, vastavalt 14,7, 6,5 ja 2,1 protsendi võrra. Kinnisvaras põhjustas langust otsetehingute mõju, kus kasutatud ruumidega tehtud tehingute puhul kasutatakse võimalikult vähe kinnisvara vahendajaid.
Vaatamata keskmise palga kasvule on majanduse taastudes ettevõtete konkurentsivõime paranenud tööjõukulude osatähtsuse vähenemise kaudu, kommenteeris rahandusministeerium.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Palgakasvule avaldasid eelkõige mõju aasta lõpus makstud ebaregulaarsed preemiad ning lisatasud, mille osatähtsus kriisi ajal vähenes.
Vaatamata palgakasvu kiirenemisele tööjõukulude osakaal loodud lisandväärtuses kahanes, mis tähendab, et majanduskasvust suurem osa läheb ettevõtete kasumlikkuse taastamisele.
Sellel aastal jätkub ministeeriumi prognoosil töökoormuse tõusust ning ettevõtete finantsseisu paranemisest tulenev mõõdukas keskmise palga kasv. Samas pole majanduse kriisist taastumine veel lõppenud ning seni, kuni sisenõudlus püsib nõrk, ei ole ka üldist kiiret palgakasvu oodata.
Seotud lood
Kevadel hooldame niidukeid ja õlitame terrasse, aga puitfassaadi hooldamine ei tule sageli mõttessegi ning ega see polegi iga-aastane töö. Ent kui fassaadihooldus jääb pikalt tegemata, võib peagi ees oodata voodrilaudade vahetus, mis on suur ja kulukas ettevõtmine ka siis, kui otsustad seda oma jõududega teha.