Pärast aastast pausi jagab Tartu linn taas restaureerimistoetusi. Linna tänavuses eelarves on restaureerimistoetusteks ette nähtud 31 956 eurot.
Restaureerimistoetust on võimalik taotleda miljööväärtusega hoonestusaladel asuvate või miljööväärtusega üksikobjektidena kaitse all olevate enne 1944. aastat ehitatud ehitiste arhitektuursete originaaldetailide restaureerimiseks ja taastamiseks. Arhitektuursed originaaldetailid on: aknad, välisuksed, nende piirdelauad, luugid, fassaadikaunistused, varikatused, verandad, rõdud, trepid, katusetornid, erkerid ja dekoratiivsed piirdeaiad.
Võrreldes eelnevate aastatega on muutunud taotlemise tähtajad - avaldusi võetakse vastu kuni 1. märtsini. Toetused makstakse välja samal kalendriaastal.
Restaureerimistoetust makstakse endiselt kuni 50 protsendi ulatuses detaili restaureerimistööde kogumaksumusest ning maksimaalne summa ühe taotleja kohta on 3 195,6 eurot. Toetuse suuruse määrab eelkõige esitatud taotluste arv.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Restaureerimistoetuse eesmärgiks on soodustada miljööala ajaloolistele hoonetele arhitektuurset väärtust ning omapära lisavate detailide säilimist ja taastamist. „Just selliste detailide nagu akende ja uste puhul on oluline nende algupärasus, ühtsus ning sobivus hoone arhitektuuriga. Nõukogude perioodil ja ka hiljem on kapitaalremondi käigus läinud kaduma paljude hoonete ajastukohane fassaadidekoor, mida inventariseerimisjooniste või algse projekti alusel on võimalik taastada,“ rääkis kultuuriväärtuste teenistuse vanemspetsialist Reesi Soodla.
Restaureerimistoetuse taotlemiseks tuleb esitada avaldus kultuuriväärtuste teenistusele. Avaldusele tuleb lisada kaks hinnapakkumist teostatavate restaureerimistööde kohta ning detaili ülesmõõtmisjoonised või fotod.
Juhul, kui tegemist on vaid restaureerimisega, piisab fotodest. Kui aga kavatsetakse vana detail asendada uue koopiaga, tuleb avaldusele lisada ka tööjoonised.
Need tartlased, kes esitasid taotluse 2009. aasta 1. septembriks, ja kelle taotlus jäi rahuldamata seoses linnaeelarvest toetusteks vahendite eraldamata jätmisega, võivad nüüd samal alusel uuesti toetust taotleda, kuid peavad esitama uue avalduse.
Seotud lood
Katuseaknad on oluliselt enamat kui lihtsalt valgusallikad. Need mõjutavad hoone energiatõhusust, ventilatsiooni ja sisekliimat. Vananedes võivad aknad tekitada probleeme, mis ei ole esialgu visuaalselt märgatavad, kuid mis aja jooksul kahjustavad konstruktsioone ning halvendavad kasutajate mugavust.