Elamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE indeks on juba mitmendat nädalat järjest viimaste aastate madalaimal 63 punkti tasemel, ent lähiajal hakkavad seda mõjutama müüki tulevad uusarendused, kirjutab kinnisvaraekspert Tõnu Toompark oma blogis.
Absoluuthinnas on keskmise eluruumi pakkumise ruutmeetrihind praegu 12 950 krooni. Võrreldes aastataguse ajaga on hinnalanguseks 15%, kuid viimase poole aastaga on keskmine pakkumishind langenud kõigest 3,2%. Seega jääb viimase aasta suurem pakkumishindade langus eelmise aasta kevad-suvele.
Ei saa vaidlustada, et aastaga on langenud nii pakkumishinnad, tehinguhinnad, kui elamispindade väärtus. Samas on keskmise pakkumishinna üheks languse põhjuseks asjaolu, et olemasolevate uute ehk kõrgema hinnaga korterite pakkumine on aeglaselt, kuid kindlalt vähenenud.
See tähendab, et pakkumisteportfellis oleva kallima vara hulk väheneb ning sellest tulenevalt keskmine pakkumishind langeb. Värskeid uusarendusi on aga viiasel ajal turule tulnud vähem, kui vanemaid uusarendusi teisest otsast müüdud saab.
Pakkumiste struktuurist tulenevad indeksi mõjutused võiksid olla põhjus, miks eeldada lähitulevikus indeksi kasvu.
Nimelt on lähima paari kuu jooksul ehitusse minemas ja müüki tulemas mitmeid uusarendusprojekte, mis võiksid indeksi numbrit upitada ülespoole. Pakkumiste struktuuri muutusest tulenev tehniline indeksi tõus siiski muidugi kinnisvara väärtust ei kasvata.
Lisanduvad uusarendusprojektid võiksid olla ka see tegur, mis paneb viimase aasta jooksul pigem langenud pakkumiste arvu taas pisut tõusma. Siiski ei tohiks eeldada, et uusarendusi hakkab tulema nagu seeni peale sooja sügisvihma. Pigem lisanduvad üksikud projektid, millest enamus on suhteliselt tagasihoidliku korterite arvuga.
Seotud lood
2025. aasta esimesel poolel võetakse Eestis vastu kliimakindla majanduse seadus ehk kliimaseadus, mis hakkab tulevikus otseselt mõjutama ka ehitusturgu. „Peame mõistma, et maailm muutub, ehitusturg muutub, kliimaseadus tuleb ning praegu on viimane aeg selles protsessis kaasa rääkida,” ütleb ehitusfirma Rand & Tuulberg jätkusuutliku ettevõtluse ehk kestlikkuse juht August Kompus.
Enimloetud
1
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
2
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
3
Lepingu maksumus on korralik!
Viimased uudised
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
Ekspert: Eesti teedel on Rootsi tasemele langemiseks veel palju ruumi
Hetkel kuum
Ehitus5ECO juhatuse liige Priit Õunpuu: vastavalt lepingule suhtleb ajakirjandusega RKAS
Lepingu maksumus on korralik!
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
Tagasi Ehitusuudised esilehele