Autor: Ain Alvela • 26. aprill 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Jõuline hinnaralli aitas kinnisvara müüa

Kui sai selgeks, et majanduskriisist ei pääse ka Eesti kinnisvaraturg, otsustasid mitmed arendajad oma müügisolevate objektide hindu isegi kuni poole võrra alla lasta. Nüüd võib öelda, et just nemad osutusid järgnenud krahhis pinnal püsida.

Pärast paljuräägitud kinnisvaramulli lõhkemist, mis müügis oli kümneid ja kümneid arendusprojekte, võtsid osad müüjad selge sihi hindadest viimanegi õhk välja lasta, et maksku mis maksab juba valmis ehitatud objektid kiiresti ostja leiaks.

Teised arendajad aga säilitasid jäiga hinnapoliitika ja välistasid igasuguse kauplemise. Praeguseks on esimesed oma arendustest ja ka nende rajamiseks võetud laenudest kasvõi omahinna piiril tehtud müügiga lahti saanud, teistel on aga kas lõpuni valmis või siis halvemal juhul mingisuguses ehitusjärgus vara enamjaolt kivina kaelas, mitmel puhul aga juba ka pankrotivarana võõrandatud.

Samuti on mööda Eestimaad, iseäranis muidugi pealinnas ja selle naabruses külluses vaid pooleldi asustatud kortermaju, kus hindu pole suudetud ostjaile meelepärasteks alandada ning oma 50protsendiline vakantsus rõhub nii arendajat kui kärbitud haldus-hoolduseelarvete tõttu ka elanikke.

Üks selline, alanud kriisile vaatamata siiski kiiresti välja müüdud kinnisvaraarendus on 2008. aastal YITi rajatud 95 korteriga maja Tallinnas Kadaka tee 137. Juba 2008. aastal, pärast hoone valmimist, oli kinnisvaraturul tunda tuuletõmbust, mis hindasid alla kiskus ja tehingute toimumist pärssis.

Aasta teises pooles aga müük pidurdus, ega aidanud sellele hoogu sisse anda ka enam arendajate korduvad, kuid siiski veel mõõdukad hinnalangetused. Projekti ähvardas masu hammaste vahele jäämine, müügi võis päästa veel vaid selge ja radikaalne otsus.

Majas Kadaka tee 137 oli eelmise aasta alguseks müüdud 45% korteritest, kui märtsis otsustas YIT langetada alles jäänud korterite hindu esialgse n-ö letihinnaga võrreldes 40–50%. Kortereid müünud OÜ Kinnisvaraekspert Tallinn maakler Kalle Läll kinnitas, et hinnakärbe avaldas ostjatele mõju – mullu aprillist jaanipäevani ehk umbes kahe ja poole kuu jooksul müüdi maha 30 korterit – kolmandik kogu allesjäänud mahust.

Loe pikemalt tänasest Äripäevast.

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785