16. märts 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Soojusettevõtted: meiega ei arvestata piisavalt

Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühing (EJKÜ) pole rahul, et majandusministeeriumi poolt välja töötatud korterelamute soojavarustust reguleeriv seaduseelnõu toob ettevõtjale kaasa kulutusi ning suurendab äririski.

EJKÜ saatis täna majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile seisukoha korterelamute soojavarustust reguleeriva seaduseelnõu suhtes.

Tänavu jaanuaris tutvustati korduvalt avalikkuses olukorda Kohtla-Järvel, kus võlgnike tõttu katkestati juba suvel kogu korterelamu soojaga varustamine ning majaelanikud on jätkuvalt külmas. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium töötas seetõttu välja ja esitas kooskõlastamiseks “Korteriomandiseaduse, tsiviilkohtumenetluse seadustiku, kaugkütteseaduse ja sotsiaalhoolekandeseaduse muutmise seaduse eelnõu”.

EJKÜ juhatuse aseesimehe Teet Eelmere sõnul soovitakse eelnõu tasakaalustamist ka soojaettevõtete huvide arvestamisega.

“Eelnõus kavandatavad muudatused võtavad soojusettevõtjalt igasuguse õiguse katkestada võlgnevuse korral soojusega varustamine, kuid ei anna soojusettevõtjale juurde mitte ühtegi õigust võlgnevuste sissenõudmiseks. Ühingu hinnangul antud eelnõu ainult kärbib soojusettevõtja võimalusi oma huve kaitsta ning seab ohtu kaugküttesüsteemi jätkusuutliku arengu,” märkis Eelmere.

EJKÜ rõhutab, et antud eelnõu jõustumisel suureneks soojuse hind kõigile tarbijatele, sest suurenevad soojusettevõtja kulutused ja suureneb kaugküttevaldkonna äririsk.

"Võlglastest korteriomanikega tegelemise kohustuse asetamine ainult soojusettevõtjale tähendab esmajärjekorras hinnatõusu küll sama asula kõigile kaugkütte tarbijatele, kuid arvestades väikeste soojusettevõtjate olukorda langeb täiendavate kohustuste koorem ikkagi peagi omavalitsuse õlule," ütles Eelmere.

Majandus- ja kommunikatsiooniministrilt soovitakse eelnõu, mis tasakaalustaks korteriomanike, ühistute ja kõigi teenusepakkujate õigused ja kohustused. Soojusettevõtted ei ole ainukesed, kellelt korteriühistud teenuseid ostavad.

"Loodame, et seaduse menetluse käigus võidab ratsionaalne majandusanalüüs, mitte soov olla iga hinna eest populaarne,” rõhutas Eelmere.

EJKÜ on vanim ja suurim energeetikaettevõtteid ühendav erialaliit Eestis. 1995. aastal asutatud ühingusse kuulub 52 energiaettevõtet. EJKÜ hõlmab oma liikmeskonna kaudu ligi 55 % Eesti soojusenergia ja 8 % elektrienergia turust.

 

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785