Pindi Kinnisvara äripindade vanemmaakler Rein Ruusmann kirjutab, et ärimaade tehinguid tehakse hoolimata mitmekordsetest hinnalangetustest vaid üksikuid, needki tehakse tavaliselt naabrite vahel.
Erinevate piirkondade ärimaade keskmist hinda on täna isegi väga raske välja tuua- põhjuseks väga madal tehingute arv. Näiteks terve Tallinna peale on juba mitu aastat järjest ostetud keskmiselt paar hoonestamata ärimaad ühe kuu kohta- see on aga linna suurust arvestades liiga väike number, et midagi üldse järeldada. Tartus, Narvas ja Pärnus tuleb kokku heal juhul tehing kvartali kohta. Hindamistulemuse saamiselgi tuleb enamasti täna võrdlusmeetodi asemel rakendada teisi meetodeid.
Uskumatu, kuid veel mõned aastad tagasi on tegemist ülikuuma sektoriga- kümned ja kümned ärimehed ostsid endale kokku ärimaasid eesmärgiga ehitada sinna peale lao-ja tootmiskomplekse ning need edaspidi välja üürida. Täna ei kehti sellised äriplaanid isegi siis, kui maa hind oleks 0 krooni. Seega nii mõnigi põllumajadusliku tootmise juurest kinnisvaraarendusse põiganud maaomanik võib julgelt maad edasi harida, sest tehnopargi arendamisega täna enam rikkaks ei saa.
Ärimaade tehinguid tehaksegi vaid naabrite vahel- ühel ettevõtjal on vabu vahendeid ja vajadus oma territooriumi laiendamiseks ehk siis tal on erihuvi ning hetkel on selleks ülisoodus aeg, sest enamus ärimaade omanikud püüavad kasvõi võileiva hinna eest oma kaubast lahti saada.
Ärimaade tehingute passiivsust võimendab veelgi pankade paindumatus ärikondliku kinnisvara tagatisel laenu andmisel ning paraku pole ka näha, et lähema paari aasta jooksul see trend murduks.
Seotud lood
Maja ehitamisel mõeldakse algusfaasis pigem vundamendi, katuse ja küttelahenduse peale ning sisustust hakatakse reeglina planeerima siis, kui parkett on paigaldatud ja seinad värvitud. Tegelikult kõlab nagu katastroofi valem, sest köök ei ole lihtsalt mööbel ja selle esimesi samme peab kindlasti kavandama juba ehitusjärgus. Miks? Majaehitaja Madis selgitab kohe välja.