• 18.06.09, 09:53
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti ehitajad koondasid jõu Soome ametiühingu vastu 

Soomes tegutsevad Eesti ehitusettevõtjad alustasid võitlust sealse ametiühingu väidetavalt protektsionistliku käitumise vastu ning moodustasid huvigruppi kaitsva MTÜ Steel, kirjutab Äripäev. 
Ants Võsuri  firma AS Unimaster sai oma esimest tööd Soomes teha umbes kuu, kui nad üleeile Soome ehitajate ametiühingu Rakennuusliitto boikotinimekirja kanti.
Põhjuseks ebapiisav tõestus, et firma töötajad saavad Soome kollektiivlepingu nõuetele vastavat palka. Võsuri sõnul nõuab a/ü lisaks normdokumentidele, nagu töölepingukoopiad ja palgalehed, ka töötajate kontoväljavõtet. "Kui ma tööandjana ka seda esitada tahaksin, ei saaks ma selleks töötajat sundida, sest tegu on privaatsete andmetega," ütleb Võsuri.
Kuigi seaduse järgi peaks palga nõuetele vastavust kontrollima peatöövõtja ehk ettevõte, kellele eestlased hanget teevad, käivad ettevõtjate sõnul ühingu ametnikud ka ehitusobjektil töötajatelt otse nende palganumbrit küsimas. "Mõned mehed ei oska keeltki ega tee maksusüsteemide erinevuse tõttu bruto- ja netopalgal vahet," ütleb Nordexline omanik Haakon Nõmme.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Nüüd on ettevõtted ja ka Soome firmades töötavad ehitajad koondunud MTÜ Steel (Soomes Tegutsevate Eesti Ettevõtete Liit) alla, et end ühtse huvigrupina kaitsta. Ka soovitakse alustada ehitusettevõtete liiduga Rakennusteollisuus läbirääkimisi välisfirmadele esitatavate nõuete suhtes.
"Soome turg avaneb eestlastele järjest enam, aga eestlased sisenevad sinna organiseerimatult. Eks õnneotsijaid on palju, aga meie tahame kaitsta neid firmasid, kes tahavad seadusi järgida ja professionaalset tööd teha. Me pole mingi orjarahvas, ka meil on õigused," ütleb Steeli asutaja Nõmme.
Soome ametiühingu tegevus on eestlaste väitel aktiviseerunud just kriisi ajal. Selle taga on nende arvates protektsionism - kardetakse, et majanduse elavdamisse süstitud miljardid viivad eestlased minema. Peale selle püüab ühing eestlastest töölisi endaga liituma sundida, sel juhul läheks 2% töötaja palgast ametiühingule.
Nõmme sõnul on kõige hämmastavam see, et töö tellijatega neil probleeme pole, pigem vastupidi, konflikti tekitab aga kolmas osapool.
Loe lähemalt tänasest Äripäevast

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 23.05.25, 10:07
Laske klientidel valida – pakkudes konstruktsiooniühenduste valikuvõimalusi
Valikuvõimalus projekteerimisfaasis võimaldab ausat konkurentsi. Anstar soovib pakkuda betoonkonstruktsioonide ühendustele alternatiive – lihtsaid, usaldusväärseid ja tõhusaid lahendusi.

Enimloetud

1
Uudised
  • 17.06.25, 14:47
Ehitustrust ja GRIK Ehitus ehitavad 18-miljonilise terminali
2
Uudised
  • 19.06.25, 14:34
Kiisal asuvasse Mandri-Euroopa suurimasse akuparki jõudis 126-tonnine hiigeltrafo
Akupargi üldehituse, elektritööde ja paigaldustööde eest vastutab Eveconi tütarfirma WiSo Engineering. Akupargi alajaama ja ühendamise Eesti põhivõrguga teeb Connecto Infra.
3
Uudised
  • 19.06.25, 06:45
Infortar pani nurgakivi Eesti ühele suurimale rohegaasijaamale
Vaata galeriid, kuidas ehitus edeneb.
4
Uudised
  • 18.06.25, 07:00
Akna- ja uksetootja: iga objekti nimel käib võitlus
5
Uudised
  • 18.06.25, 10:04
Ehitustrusti arenduse arhitektuurivõistlusele laekus 6 tööd
6
Uudised
  • 17.06.25, 15:16
Infortari ehitusettevõte andis Pärnu silla linnale üle
Vaata esinduslikku galeriid, millisena see sild valmis!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele