Kinnisvaratehingute minimaalväärtus tõsteti kümnekordseks

Alates 8. juunist jõustusid notariaadiseaduse muudatused ja sellega seoses muutus teiste hulgas ka notari tasu seadus. Tehingute minimaalväärtuse kümnekordistumine suurendab ka notaritasusid.

"Kinnisvaratehingute notari kulusid mõjutab enim notari tasu seaduses muutunud tehinguväärtuse minimaalväärtuse tõstmine," selgitas Arco Vara AS juriidilise osakonna juhataja Rainer Osanik.

Kui varem oli tehinguväärtuse määramisel kinnisasja või ehitise minimaalväärtuseks 10 000 krooni, siis alates 8. juunist on 100 000 krooni. Kinnisasja või ehitise mõttelise osa minimaalväärtuseks on 2 000 krooni asemel 20 000 krooni ning kinnisasja või ehitise reaalosa ja selle juurde kuuluva kinnisasja või ehitise mõttelise osa minimaalväärtuseks on 6 000 krooni asemel 60 000 krooni.

"Kui näiteks varem oli tehinguväärtus 10 000 krooni, arvestati sellelt notari tasu 300 krooni, nüüd aga tuleb maksta notari tasu 390 krooni," tõi Osanik näite.
Olulised muudatused toimusid ka kindla tasumääraga notariaaltehingute loetelus ja hindades ning seal on tasu tõusnud kohati kordades. "Need muudatused puudutavad kinnisvaratehinguid eelkõige tõestamistoimingute osas nagu näiteks volituste tõestamine ja õigustatud subjektide tõestamistoimingud. Siiski ei mõjuta kindla tasumääraga notariaaltehingute hindade tõus oluliselt notariaalselt sõlmitavate kinnisvaratehingute tehingu kogukulu," selgitas ta.


Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed