Eesti 17 suurema linna korteriomanditehinguid hõlmav Pindi Indeks langes märtsis rekordilised 12,2%, andes linnade tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks 11 486 krooni ruutmeetri kohta.
Veebruaris oli antud suurus 13 084 kr/m². Kui veebruaris tehti antud linnades 529 korteriomandi tehingut, siis märtsis tõusis see 546-le.
Võrreldes hinnatipuga aprillis 2007 on indeks langenud kokku 47,5%.
Kui pooleteise aasta jooksul ajavahemikus aprill 2007.a-august 2008.a langesid 17 suurema linna korteriomandite hinnad keskmiselt 23% võrra, siis peale finantskriisi lahvatamist alates septembrist 2008.a on järgneva seitsme kuuga kaotanud korterid veel 32% oma väärtusest.
Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Jõhvi linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi rohkem kui viieaastase ajaloo.
Kuna Tallinna ja Harjumaa eramute (hoonestatud elamumaa) ja kruntide (hoonestamata elamumaa) puhul on jälgitaval perioodil tehinguid vähe ning tehtud tehingud sooritatud väga erikvaliteediliste varadega, on ka keskmine hinnatase äärmiselt hüplik, kuna üksikud tehingud keskmisest kallima või odavama varaga võivad hinnakõverat tugevalt nihutada.
On oluline märkida, et Tallinna ja Harjumaa hoonestamata elamumaade tehingute arv kasvas võrreldes veebruariga ligi 2 korda (39 veebruaris, 76 märtsis), mis on seletatav elamumaadeturu sensoonsusega. See kergitas ka keskmiseid tehinguhindu.
Ka Harjumaa eramute puhul oli tehingute arvu kasv üle 30% 44lt veebruaris 58le märtsis.
Tallinna korterite hinnad langesid märtsis keskmiselt 7,6 % võrra- langusesse vedasid turu Mustamäe ja Põhja-Tallinna järsud langused. Tehingute arv tõusis võrreldes veebruariga 309 tehingult 319 tehingule.
Tallinna siseselt olid hinnakõikumised järgnevad:
Kristiine -0,3%Mustamäe -8,5%Kesklinn +1%Lasnamäe -3,8%Haaberstis +5,4%Põhja-Tallinn -12,6%
Seotud lood
Kui räägitakse tööstuse energiavajadusest, energiajulgeolekust või toidujulgeolekust, siis tundub, et räägitaks vaid gaasist, CNG-st või äärmisel juhul LPG-st. See on nii ilmselge valik, et tavaliselt ei vaevuta millelegi muule mõtlemagi.