Aprilli algusest on e-kinnistusraamatu andmed täiesti elektroonilised, seega ei pea kinnistu omanik enam tehingute tegemiseks pangas, notaris või omavalitsuses esitama kinnistu andmete tõestamiseks lisadokumente.
Registrite ja Infosüsteemide Keskuse (RIK) kohturegistrite osakonna juhataja Ingmar Vali sõnul võttis e-kinnistusraamatu läbinisti elektrooniliseks viimine aega üle kolme aasta. „E-kinnistusraamatu infosüsteemi hakati kasutama 2005. aasta lõpul ning 2006. aasta algul said esimesed kinnistud endale märke, et andmed omavad ka elektrooniliselt õiguslikku tähendust.“
Õigusliku jõuga märke tegemiseks võrreldi omavahel üle 850 000 kinnistu andmeid paberil ning elektrooniliselt. „Kui need andmed olid identsed, märgiti e-kinnistusraamatu osadele, et elektrooniline registriosa omab õiguslikku tähendust ning edaspidi kandeid enam paberil ei prinditud,“ selgitas Vali.
Seotud lood
Maja ehitamisel mõeldakse algusfaasis pigem vundamendi, katuse ja küttelahenduse peale ning sisustust hakatakse reeglina planeerima siis, kui parkett on paigaldatud ja seinad värvitud. Tegelikult kõlab nagu katastroofi valem, sest köök ei ole lihtsalt mööbel ja selle esimesi samme peab kindlasti kavandama juba ehitusjärgus. Miks? Majaehitaja Madis selgitab kohe välja.