Pangad võtavad turult rohkem ära, kui uusi laene annavad

Laenujääkide kasv on kängumas ning kuude lõikes vaadatuna on eluasemelaenude jääk juba langema hakanud, vahendab Tõnu Toompark oma turuülevaates.

Teisisõnu tähendab see, et pangad võtavad eluasemeturult ära rohkem raha, kui nad sinna uusi laene annavad.

2008. a. IV kvartalis väljastati eluasemelaene 3,3 miljardi krooni väärtuses ehk sama palju kui 2004. a. III kvartalis. 2004. a. olid elamispindade hinnad ligikaudu kaks korda madalamad, kui 2008. a. Seega võib järeldada, et eluasemelaene väljastati 2008. a. arvuliselt ligikaudu kaks korda vähem kui neli aastat tagasi. Nii oleme laenude väljastamise arvulise aktiivsusega ligikaudu 2001.-2002. aasta tasemel.

Eesti kroonis väljastatud eluasemelaenude intressimäär tõusis 6,8 protsendilt 8,2 protsendile. Euro-põhiste laenude intressimäär siiski langes eelmise kvartali 6,2 protsendilt 5,2 protsendile.

2008. a. III kvartalis oli Eesti keskmiseks palgaks 12 512 krooni, mis on siiski 14,8% eelmisest aastast kõrgem. Tulenevalt koondamiste alternatiiviks olevale palga alandamisele võib enam kui kindlalt prognoosida, et palgakasv on edaspidi aeglustumas kui mitte languseks pöördumas.

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed