Majandussurutise ja suurte kaubanduskeskuste jätkuva pealetungi tõttu on Tallinna kesklinnas hakanud eraldi paiknevad kaubandus- ja teeninduspinnad tugevalt väärtust kaotama, kirjutab Ekspresskinnisvara.
See trend on märkimisväärsemaks muutunud just viimastel kuudel.
Ühelt poolt on põhjuseks üldine majanduslangus, teisalt aga väikestelt poodidelt veelgi turuosa hõivavate suurte kaubanduskeskuste laienemisplaanid. „Samuti on oluliseks teguriks see, et väga paljud niisugustel pindadel kauplejad olid otsapidi seotud kinnisvara- ja ehitussektoriga,” selgitab Pindi Kinnisvara äripindade osakonna juhataja Hannes Käbi. „Tapeeti, sanitaartehnikat, uksi ja aknaid ning sisustust müüvad salongid paiknesid tihtipeale teistest kauplustest eraldi ja praeguseks jahtunud ehitusturu tingimustes on neil väga keeruline olemasolevate üürihindadega hakkama saada. Samas on antud pindadele äärmiselt raske leida ka uut kaubagruppi, mis suudaks end sama edukalt ära majandada, kuna valdav enamus kodutoodete pakkujatest on oma poodidega kolinud kaubanduskeskustesse.”
Lisaks annab tunda ka karmistunud hasartmänguseadus, mis on tühjaks jätnud mitmed spetsiifilised kesklinna äripinnad, kus varem tegutsesid kasiinod.
Tallinna Kaubamaja ja Stockmanni vahele jääval Tallinna ärikeskuseks nimetatavas tsoonis on kaubanduspindade üürihinnad langenud varasemalt 500 kroonilt ruutmeetri kohta ligi kaks korda. Roosikrantsi, Liivalaia ja teistes linna tuiksoontes asuvate eraldiseisvate kauplusepindade hinnad on langenud 300-350 kroonilt ruutmeetri kohta vahemikku 200-250 kr/m².
„Kuna äripinna üürihind mõjutab tugevalt ka vara väärtust, on objektide müügihinnad ka ise tublisti langenud, millele lisab omakorda vürtsi investorite ettevaatlikkus, sest praeguses turuseisus ei julgeta tihtipeale osta isegi neid pindasid, mille üürileping tagab vähemalt 10 protsendilise tootluse,” lisab Käbi.
Seotud lood
Soomes asuvas Sievi jalatsitehases toodetakse iga päev umbes 5500 paari jalanõusid. Äritegevus toimib hästi, kuid ülemaailmse konkurentsiga silmitsi seistes peab pidevalt olema valmis uuendusteks. Mis on see, mis aitab kindlustada tootmise tuleviku?
Viimased uudised
Esmakordselt Eestis kasutatakse kaitsevaldkonna hoone projekteerimise ja ehitamise jaoks allianss hankemudelit.
Hetkel kuum
Vaata, kes olid kohal ja mis teemadel räägiti.
Lisatud sektori 100 edukama ettevõtte edetabel
Tagasi Ehitusuudised esilehele