Eestis tegutsevad advokaadid kinnitavad nagu ühest suust, et kinnisvarabuumi raugemine on endaga kaasa toonud ostu-müügilepingute vaidlustamise, kirjutab Ärileht.
Advokaadibüroo Entsik & Partnerid vandeadvokaat Enno Heringson selgitas, et kui kinnisvarahinna kerkides ütles mõni arendaja eellepinguid üles, siis nüüd loobuvad neist omakorda ostjad.
Rohkelt on viimasel ajal hakatud otsima võimalusi, kuidas saada tipphetkel ostetud vara eest tagasi osa makstud hinnast. „Tuuakse esile, et ostetav vara ei vasta lepingutingimustele võlaõigusseaduses toodud alustel,” märkis Heringson.
Viidatakse muu hulgas seaduse paragrahvidele 217 ja 218, milles on kirjas, et ostjale üle antav asi peab vastama lepingutingimustele ja et selle eest vastutab müüja. Kummatigi vabastab paragrahv 218 müüja vastutusest, kui ostja lepingu sõlmimisel vara vigadest teadis.
„Ongi hästi tavaline, et ostja teadis, aga nüüd salgab,” märkis Heringson, kelle sõnul on tema laual praegu kolm säärast juhtumit. „Neist viimastest hagidest õhkub täielikku pahatahtlikkust,” lisas ta.
Vandeadvokaat Aivar Pilv otsest pahatahtlikkust üldiseks siiski ei pea, kinnitades, et lepingute vaidlustamise suundumus on olemas. Ühelt poolt kaevatakse ehituskvaliteedi ja varjatud puuduste üle, et ostuhinda alandada, teisalt kasutab osa ostjaid langevat turgu ära, üritades lepingust taganemisega asja odavamalt kätte saada.
„Kui vaidlustesse süveneda, siis on väited tavaliselt ka põhjendatud,” arvas Pilv, kelle sõnul on hagide kasvu taga pigem see, et varem ei pööratud ehitusvigadele nii palju tähelepanu. „Kõik olid rahul ja uskusid, et sellistes tingimustes on võimalik korter peagi taas maha müüa ja uus kodu soetada.”
Pilve hinnangul avab praegune pilt ka siinsel kinnisvaraturul viimastel aastatel valitsenud olukorda, kus ehitajad ja kinnisvaraarendajad vorpisid paljusid elementaarseid nõudeid eirates teadlikult ja odavalt valmis hulga kortereid ja maju, et need siis kallilt maha müüa. „On arvukalt näiteid, kus suvel ostetud majas tõmbavad talvel seinad härma, kuigi küte on põhja keeratud, katus sajab läbi ja tekib hallitus.”
Seotud lood
Kallinev energia on pannud majaomanikke üha rohkem vaatama ülimalt säästlike maasoojuspumpade poole, seda nii uusehitiste puhul kui ka olemasolevate küttelahenduste uuendamisel. Aga missugust maasoojuspumpa valida?
Enimloetud
1
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
2
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
3
Lepingu maksumus on korralik!
Viimased uudised
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
Ekspert: Eesti teedel on Rootsi tasemele langemiseks veel palju ruumi
Hetkel kuum
Ehitus5ECO juhatuse liige Priit Õunpuu: vastavalt lepingule suhtleb ajakirjandusega RKAS
Lepingu maksumus on korralik!
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
Tagasi Ehitusuudised esilehele