Kinnisvarabüroo Landlord atesteeritud
maakler Anu Trisna ütles aripaev.ee-le, et korteriomanikud tahavad üha
sagedamini üürilepingut sõlmida pooleks aastaks.
Selle põhjuseks on jahenenud ostu-müügi- ja üüriturg, selgitas Trisna. "Kõik loodavad, et läheb üle, jasügisel saab hinda tõsta," ütles ta.
Tavapärane üürileping sõlmitakse aastaks ja kui üürnik ning korteriomanik aasta möödudes üksteisega endiselt rahul on, pikendavad nad lepingut järgmise aasta võrra. Kui suurema eluaseme soetanud pere vajab kohe raha, müüb ta vana kodu odavamalt. Kes aga kohe raha ei vaja, üürib selle pikemaks ajaks välja.
Pole väga levinud, et koduvahetaja üüriks oma vana eluaset enne müüki välja kolmeks-neljaks kuuks. Seda võis täheldada aasta-paari eest. "Omanikud on üürnike suhtes väga valivad," põhjendas Trisna. Lisaks kulutavad üürilised paratamatult korteri väljanägemist ning vähendavad turuväärtust.
"Kui vanasti läks üürikorter kahe-kolme päevaga ära, siis nüüd võtab üürniku leidmine kaks-kolm nädalat," rääkis Trisna. Potentsiaalseid üürnikke on jäänud kõvasti vähemaks. "Maalt enam linna tööle ei tulda," põhjendas maakler.
"Väga palju mõjutasid üüriturgu ehitajad. Nüüd on nad ära kadunud, kuid kõvasti hindu tõstnud üürileandjad ei taha seda endale tunnistada," ütles Trisna. Ta lisas, et kahetoalise korteri eest 5000kroonist kuuüüri küsida on praegu ilmselt pisut palju.
Eile arutas Trisna kujunenud turuolukorda kolleegiga, kes pakub Tallinna kesklinnas 2toalist korterit 4000 krooniga ega ole üürnikku veel leidnud. "Need otsivad üürnikku ilmselt kuidvõi jäävadki seda otsima," kommenteeris ta kinnisvaraportaalides avaldatud 10 000krooniseid üürisoove.
Peamisteks üürikorterite otsijateks on praegu noored, kes tahavad hakata koos elama. Vastu sügist on üüriturule oodata tudengeid.
Seotud lood
Haapsalu Uksetehas on Eesti vanim kaasaegsel tehnoloogial uksi valmistav ettevõte, mis tähistab tänavu oma 34. tegevusaastat. Täielikult Eesti kapitalil tegutsev tehas on tuntud ennekõike kvaliteetsete sise- ja välisuste tootjana, kuid viimastel aastatel on oluliseks kasvanud ka aknatootmine, mis moodustab juba umbes kümnendiku kogu käibest.