Lass: riik võiks kinnisvaraarendajale taustainfot müüa

Pöyry Enteci planeerimisjuht Kaur Lass
ütles tänasel Balti kinnisvarainvesteeringute foorumil, et riik võiks
arendajatele planeerimisel vajaminevat taustainfot müüa.

Praegu on nii, et kinnisvaraarendusega tegeleval ettevõttel tuleb kogu projekteerimise alustamiseks vajalik informatsioon endal kokku ajada, näiteks uurida piirkonna ajalugu, ümberkaudset arhitektuuri ja looduskaitselisi piiranguid ning tagatipuks, mida maapõu sisaldab.

„Võiks olla nii, et seda taustainformatsiooni kogutakse riiklikult ning kinnisvaraarendaja maksab lihtsalt selle kasutamise eest,“ ütles Lass.

Et bürokraatiast mööda hiilida, püüavad kinnisvaraärimehed manipuleerida seadusega või seadust ignoreerida. „See on esile kutsunud üsna suured probleemid,“ kommenteeris Lass. Ja valminud planeeringute kvaliteet on tema sõnul kehv.

„Projektidega tahetakse ruttu rikkaks saada,“ rääkis Lass, „ei saada tihti aru, mis asi see kinnisvara planeerimine üldse on.“

Samas tõdes Lass, et väiksemates omavalitsustes menetletakse planeeringuid üsna kiiresti. Kui Tallinna planeering võtab aga kolm aastat, on arendajal vedanud. Lisaks peab ta leidma juristi, kes asjaajamises nõustab.

„Ole väga ettevaatlik selles, mida lubad,“ hoiatas Lass ja selgitas, et kui arendaja lubab kohaliku omavalitsuse ametnikele kõike, mida nad toppama jäänud planeeringu juures küsivad, läheb arenduseelarve lõhki.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed