Pöyry Enteci planeerimisjuht Kaur Lass
ütles tänasel Balti kinnisvarainvesteeringute foorumil, et riik võiks
arendajatele planeerimisel vajaminevat taustainfot müüa.
Praegu on nii, et kinnisvaraarendusega tegeleval ettevõttel tuleb kogu projekteerimise alustamiseks vajalik informatsioon endal kokku ajada, näiteks uurida piirkonna ajalugu, ümberkaudset arhitektuuri ja looduskaitselisi piiranguid ning tagatipuks, mida maapõu sisaldab.
„Võiks olla nii, et seda taustainformatsiooni kogutakse riiklikult ning kinnisvaraarendaja maksab lihtsalt selle kasutamise eest,“ ütles Lass.
Et bürokraatiast mööda hiilida, püüavad kinnisvaraärimehed manipuleerida seadusega või seadust ignoreerida. „See on esile kutsunud üsna suured probleemid,“ kommenteeris Lass. Ja valminud planeeringute kvaliteet on tema sõnul kehv.
„Projektidega tahetakse ruttu rikkaks saada,“ rääkis Lass, „ei saada tihti aru, mis asi see kinnisvara planeerimine üldse on.“
Samas tõdes Lass, et väiksemates omavalitsustes menetletakse planeeringuid üsna kiiresti. Kui Tallinna planeering võtab aga kolm aastat, on arendajal vedanud. Lisaks peab ta leidma juristi, kes asjaajamises nõustab.
„Ole väga ettevaatlik selles, mida lubad,“ hoiatas Lass ja selgitas, et kui arendaja lubab kohaliku omavalitsuse ametnikele kõike, mida nad toppama jäänud planeeringu juures küsivad, läheb arenduseelarve lõhki.
Seotud lood
Maja ehitamisel mõeldakse algusfaasis pigem vundamendi, katuse ja küttelahenduse peale ning sisustust hakatakse reeglina planeerima siis, kui parkett on paigaldatud ja seinad värvitud. Tegelikult kõlab nagu katastroofi valem, sest köök ei ole lihtsalt mööbel ja selle esimesi samme peab kindlasti kavandama juba ehitusjärgus. Miks? Majaehitaja Madis selgitab kohe välja.