Pöyry Enteci planeerimisjuht Kaur Lass
ütles tänasel Balti kinnisvarainvesteeringute foorumil, et riik võiks
arendajatele planeerimisel vajaminevat taustainfot müüa.
Praegu on nii, et kinnisvaraarendusega tegeleval ettevõttel tuleb kogu projekteerimise alustamiseks vajalik informatsioon endal kokku ajada, näiteks uurida piirkonna ajalugu, ümberkaudset arhitektuuri ja looduskaitselisi piiranguid ning tagatipuks, mida maapõu sisaldab.
„Võiks olla nii, et seda taustainformatsiooni kogutakse riiklikult ning kinnisvaraarendaja maksab lihtsalt selle kasutamise eest,“ ütles Lass.
Et bürokraatiast mööda hiilida, püüavad kinnisvaraärimehed manipuleerida seadusega või seadust ignoreerida. „See on esile kutsunud üsna suured probleemid,“ kommenteeris Lass. Ja valminud planeeringute kvaliteet on tema sõnul kehv.
Artikkel jätkub pärast reklaami
„Projektidega tahetakse ruttu rikkaks saada,“ rääkis Lass, „ei saada tihti aru, mis asi see kinnisvara planeerimine üldse on.“
Samas tõdes Lass, et väiksemates omavalitsustes menetletakse planeeringuid üsna kiiresti. Kui Tallinna planeering võtab aga kolm aastat, on arendajal vedanud. Lisaks peab ta leidma juristi, kes asjaajamises nõustab.
„Ole väga ettevaatlik selles, mida lubad,“ hoiatas Lass ja selgitas, et kui arendaja lubab kohaliku omavalitsuse ametnikele kõike, mida nad toppama jäänud planeeringu juures küsivad, läheb arenduseelarve lõhki.
Seotud lood
Rääkides Eestis valmivate kvaliteetsete uste ja akende tootmisest, ei saa üle ega ümber Haapsalu Uksetehasest. Ent pea 35 aastat järjepidevalt tegutsenud ettevõtte suund oleks võinud olla ka muu, sest esimese tootena valmistati tehases hoopis täispuidust kirst, mis tellimustööna Žiguli 09 katusel Soome sõidutati.