Erakonna Eestimaa Rohelised (EER) juhatuse
liikme Marek Strandbergi hinnangul on nii kinnisvara kui ehitushindade tõus
loonud eelduse ökomaksureformiks.
Rohelised taunivad keskkonnaministri aetavat poliitikat, mis on muutumas ressursipoliitikaks ja mille kohaselt peaksid kõik Eesti loodusvarad olema suunatud majanduse edendamiseks, teatas erakond.
Strandbergi hinnangul on nii kinnisvara kui ehitushindade tõus loonud tegelikult eelduse ökomaksureformiks: tarbijad on suutelised ja valmis maksma hoonete ja elukeskkonna eest kõrgemat hinda. "Seda asjaolu peabki arvestama ning ökomaksudega looma olukorra, kus potentsiaalsete maardlate lähedal elavate inimeste elukvaliteet ei langeks seetõttu, et keegi teine saab uue maja või korteri," märgib Roheliste juht.
Strandbergi sõnul tuleb igal juhul võidelda selle eest, et ühtede elutingimuste paranemine ei toimuks teiste elukeskkonna halvenemise arvelt.
"Kahjuks on minister Jaanus Tamkivi aetav keskkonnapoliitika muutunud aina selgemalt ressursipoliitikaks ning selmet leida lahendusi ökoloogilise innovatsiooni vallas, on Tamkivi lipukirjaks majandamine keskkonna arvelt," lausus Marek Strandberg.
Keskkonnaminister soovitas 23. mai Eesti Päevalehes kinnisvaraarendajatel teha rohkem koostööd kohalike elanikega seotult uute paekivi- ja liivakarjääride avamisega. Minister nimetas seda suuremaks kompromissiks.
"Ka ehituses on võimalik vähendada ressursimahukate toodete osakaalu ning meenutagem, et täna on Eestis sadu miljoneid tonne põlevkivituhka, millele pole kasutust leitud. Selle põhjuseks on väidetavalt liialt kõrge hind," sõnas Strandberg. "Tänaseks on aga selgelt pidurdatud ka ökoloogiline maksureform, mille mõtteks ongi loodusvarade selline maksustamine, et näiteks põlevkivituha või mitmesuguste aherainete töötlemine ehitusmaterjalideks muutuks majanduslikult mõistlikuks."
Seotud lood
2025. aasta esimesel poolel võetakse Eestis vastu kliimakindla majanduse seadus ehk kliimaseadus, mis hakkab tulevikus otseselt mõjutama ka ehitusturgu. „Peame mõistma, et maailm muutub, ehitusturg muutub, kliimaseadus tuleb ning praegu on viimane aeg selles protsessis kaasa rääkida,” ütleb ehitusfirma Rand & Tuulberg jätkusuutliku ettevõtluse ehk kestlikkuse juht August Kompus.
Enimloetud
3
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
6
Projekteerimishanke eeldatav maksumus on 19 miljonit eurot + KM.
Hetkel kuum
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
Tagasi Ehitusuudised esilehele