SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki® LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada ehitatavate hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimesteks toodeteks on LowCarbon sändvitšpaneelid, LowCarbon fassaadikassetid ja katuseprofiil Ruukki® Classic LowCarbon, mille heitkogused on 50-70% väiksemad kui analoogsetel standardsetel toodetel.
LowCarbon tooted on valmistatud ümbertöödeldud SSAB Zero™ steel terasest koos biopõhise GreenCoat värvkattega. Tooted valmistatakse Soome, Rootsi, Eesti ja Poola tehastes, kasutades taastuvenergiat ning tarnides neid minimeeritud heitkogustega optimeeritud pakendites, et vähendada jäätmete teket. Ruukki® Classic LowCarbon katuseprofiili pakutakse ka koos integreeritud päikeseenergialahendusega. Ruukki Products Baltikumi tehnilise toe ja jätkusuutlikkuse juht Kaupo Pertel ütleb, et tootevalikut on kavas laiendada järk-järgult kõikidesse Ruukki tooterühmadesse ja alates 2026. aastast saame kasutada toorainena ka
SSAB Fossil-free™ terast.
Zero ja Fossilfree logod Ruukki Constructioni katuseosakonna juhataja Jouni Metsämäki sõnul saab klient Ruukki
Classic LowCarbon katusematerjali valides vähendada oma uue hoone heitkoguseid mahus, mis vastab peaaegu aastasele autoga sõitmisest loobumisele. Lisaks on toodetel 50-aastane tehniline garantii ja see on peaaegu hooldusvaba, mis vähendab ehitiste hooldamise ja uute materjalide kasutamise vajadust, millega kaasneks süsinikuheide.
LowCarbon tooted on juba edukalt vastu võetud Soomes. Ruukki ja Nrep Logicenters on näiteks skinna rajamas ainulaadset logistikakeskust, mille elutsükli heitkogused on tavapärasest oluliselt väiksemad, kuna seinad valmistatakse uuenduslikest
Ruukki® LowCarboni toodetest.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Samuti on Ruukki sõlminud lepingu reisifirmaga Experience Pyhä Oy, et tarnida
LowCarboni katused ökoloogilisse puhkusesihtkohta Soome Lapimaal Pyhätunturis. Tulevikus on sealsetel katustel kuni 70% väiksem kliimamõju kui traditsiooniliselt valmistatud teraskatustel.
Lisaks LowCarbon toodetele pakub Ruukki endiselt ka teisi
jätkusuutlikke lahendusi, mis aitavad edendada kliimamuutuste leevendamist, ringmajandust, bioloogilist mitmekesisust ning inimeste turvalisust ja heaolu.
Ruukki tooted, mis vähendavad hoone süsinikujalajälge
Ruukki eelistab võimalusel alati madala süsinikuheitega toormaterjale nagu SSAB Zero ja Fossil-free terased. Veelgi
jätkusuutlikuma tootevaliku poole liikumiseks tehakse koostööd teiste tootjatega ning nii aitavad näiteks Ruukki integreeritud päikesekatused ja õhutihedad sandwich-paneelid vähendada hoone heidet terve selle eluea vältel. Pertel nendib, et jätkusuutlikkuse võtmes on oluline ka see, et Ruukki tehased on energia- ja ressursitõhusad ning pidevalt tegeletakse ka pakkematerjalide optimeerimise ja transpordiheitmete vähendamisega.
SSAB Fossil-free™ teras on toodetud revolutsioonilise HYBRIT® tehnoloogia abil, mis asendab rauamaagi redutseerimise protsessis kivisöe vesinikuga, eemaldades fossiilse süsinikuheite täielikult. Selle muutusega plaanib Ruukki emafirma vähendada Rootsi riigi CO2 emissiooni 10% ja Soome emissiooni 7% võrra.
Ruukki kergpaneelide valmistamisel kasutatakse võimalikult palju ümbertöödeldud materjali, lähtudes ühtlasi taaskasutuse ja ümbertöödeldavuse printsiipidest. Teras on 100% ümbertöödeldav materjal ja seda saab ümber töödelda lugematu arv kordi, ilma et materjali omadused selle tõttu kannataks. Pikk eluiga vähendab aga uute materjalide kasutamise vajadust, mis aitab säästa loodusressursse ja vähendada heidet. Ruukki esmaklassilised pinnakatte lahendused ja tootegarantii tagavad toodete pika eluea ja nõuavad minimaalset hooldust. Mõni toode, näiteks Ruukki®
Patina sandwich-paneel on täielikult hooldevaba.
„Lisaks keskkonnasõbralikkusele aitavad meie tooted parandada energiatõhusust.
Õhutihedad sandwich-paneelid tagavad energiasäästu, mis vähendab energiakulu ehitise elutsükli vältel kuni 30% võrra, tuues seeläbi kaasa ka süsinikuheite vähenemise. See aitab klientide ehitistel sertifitseerimisel saada kõrgemaid hinnanguid, näiteks LEEDi ja BREEAMi alusel,” selgitab Pertel.
Lisaks toodete jalajälje vähendamisele alandab Ruukki ka oma tegevustest tingitud emissioone -
ettevõtte tegevuste süsinikujalajälg on juba täna 59% madalam kui 2019. aastal. Ruukki eesmärgiks vähendada 2030. aasta lõpuks süsinikujalajälge ja muude kasvuhoonegaaside emissiooni võrreldes 2019. aastaga 70% võrra
Loe lisa Ruukki toodete ja tegevuste kohta:
www.ruukki.comSeotud lood
Rääkides Eestis valmivate kvaliteetsete uste ja akende tootmisest, ei saa üle ega ümber Haapsalu Uksetehasest. Ent pea 35 aastat järjepidevalt tegutsenud ettevõtte suund oleks võinud olla ka muu, sest esimese tootena valmistati tehases hoopis täispuidust kirst, mis tellimustööna Žiguli 09 katusel Soome sõidutati.