• ST
  • 14.05.21, 16:15

Kuidas valida krohvitavatele fassaadidele õige soojustus?

Krohvitavad fassaadid on elamute ja avalike hoonete üks enim kasutatavaid seinte soojustus- ja viimistluslahendusi. Selliselt ehitatud fassaadide soojapidamisvõime on tähtis tegur, mis aitab vähendada küttekulusid. Krohvitavate fassaadidee soojustamiseks on ideaalilähedane lahendus mittesüttivad, vastupidavad, auru läbilaskvad, mõõtmetelt stabiilsed ja kauakestvad kivivillaplaadid, mille peale saab krohvi kanda.
Kuidas valida krohvitavatele fassaadidele õige soojustus?
Valmis seinakonstruktsioonis on soojustusmaterjal tavaliselt nähtamatu, kuid selle kasulikkust on tunda kogu hoone eluea jooksul. Õige soojustusmaterjali valikut tuleks pidada üheks tähtsamaks otsuseks kogu ehitusprotsessis, sest sellest sõltub lisaks hoone energiatõhususele ka hoone tuleohutus, heliisolatsioonivõime ning hoone sisekliima.
Kivist seinu on aastasadu peetud üheks tugevamaks ning kindlamaks valikuks maja ehitamisel. Mäletatavasti tegi ka kolme põrsakese muinasjutus tugevaima maja just Nuff-Nuff, kes ehitas maja kivist, samal ajal kui ta vennad kasutasid oksi ja muud ebakvaliteetset ehitusmaterjali. Tänapäeva kiviseinad erinevad aga vana aja seintest üpris palju. Küttekulude ja süsinikdioksiidi kokkuhoiuks on kivist majaseinad teinud läbi mitu etappi ventileeritavatest seinasüsteemidest kuni soojustatud ja viimistletud seinteni. Tänapäeval on levinud lahendus kivist majaseinad soojustada ning siis kena välisilme saavutamiseks krohvida.
Kuna kivist seined on tulekindlad, tasuks valida ka soojustusmaterjaliks mittepõlev materjal, et vältida olukordi, kus fassaad muutub tuleohtlikuks. Lähiajaloo üks traagilisemaid ehitiste tuleõnnetusi toimus 2017. aastal Londonis, kus Grenfell Toweri kõrghoone hävis leekides just seetõttu, et kasutatud soojustusmaterjali sisemus oli põlev, seina ja välimise kihi vahele tekkis korstna efekt ning tuli sai kiiresti mööda fassaadi edasi levida.
Soojustusmaterjalid liigitatakse kogu Euroopas alates 2000. aastast seitsmesse tuletundlikkuse klassi, millest parimad A1 tähisega tooted – näiteks teras, klaas, kivivill – ei ole tuletundlikud, st. ei põle ning viletsama F klassi materjalid ja tooted on kergesti süttivad või nende tuleomadusi ei ole määratletud. Krohvitava fassaadi tulekindlaks muutmiseks tasub krohvialuseks soojustusmaterjaliks valida kivivill, mis on valmistatud looduslikult esinevatest vulkaanilist päritolu kivimitest ning seetõttu tulekindel. PAROCi krohvitud fassaadidele mõeldud kivivillapaneelid on kuuluvad tuletundlikkuse euroklassi A1, mistõttu on nad mittesüttivad ning neid on ohutu ladustada ka ehitusplatsidel.
Krohvitud seina soojustussüsteemi valikul võiks tähele panna ka CE-märgise olemasolu, mis kinnitab, et toodet on hinnatud ning see vastab Euroopa Majanduspiirkonna keskkonnakaitse-, tervise- ja ohutusnõuetele. CE-märgisega võiks olla nii kasutatavad liimid, kinnitusdetailid, soojustusmaterjal, armeerimissegu, armatuurvõrk, krohv ja muud kasutatavad komponendid.

Kivivill on krohvitavate fassaadide puhul parim soojustusmaterjal

Uue või renoveeritava hoone soojustuse planeerimisel on tavaliselt eesmärgiks saavutada teatud energiatõhususe klass. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul kulub umbes 33% Eestis kasutatavast energiast elamutele ja seetõttu on Eestis väga oluline muuta eluhooned energiasäästlikumaks. Korralikult soojustatud hooned vajavad vähem kütmist, mis aitab energiat kokku hoida, vähendada süsinikdioksiidi heidet ja leevendada kliimamuutuste mõjusid. PAROCi kivivillatoodetel on suurepärased soojustusomadused. Spetsiaalse PAROC Linio Pro plaadi soojusjuhtivus on äärmiselt madal ehk 0,034 W / mK, mistõttu võib öelda, et see on parimate soojustusomadustega krohvitud fassaadidele mõeldud kivivillaplaat Eestis.
Lisaks on kivivill veeauru läbilaskev, mis on krohvitud seinte puhul väga oluline omadus. Hoonete ehitamise või kasutamise ajal tekkiv niiskus läbib kivivilla kergesti ja aurustub läbi seinakrohvi. Nii jäävad kõik hoone konstruktsioonid kuivaks, mis tagab ehitisele pika eluea ja suurepärase sisekliima. Soome tehniliste uuringute keskuses läbi viidud põhjalik soojustusmaterjalide uuring näitas, et PAROCi kivivill püsib kuivana ka väga niisketes keskkondades – isegi 98% ümbritseva õhuniiskuse korral.
Kivivillatoodete teine eripära võrreldes muude soojustusmaterjalidega on nende stabiilsed mõõtmed. Kui majaseinad võivad suvise päikese käes soojeneda kuni 70° C ja veelgi, võivad osad soojustusmaterjalid temperatuuri tõttu deformeerida, mis avaldab krohvile pinget ning aja jooksul hakkab see pragunema, mis viib omakorda suurenenud soojakaoni.
PAROC Linio kivivillaplaatide kasutamisel pragusid ei teki ning nende soojusjuhtivus ja tulekindlus on aja jooksul muutumatud. Veelgi enam, kivivilla stabiilsete mõõtmete tõttu saab krohvitud fassaadi värvida ka tumedatesse toonidesse.

Krohvitud seinte soojustamiseks mõeldud tooted ja lahendused

TABEL1: Krohvitavate fassaadide soojustusmaterjalide tehnilised omadused
  • TABEL1: Krohvitavate fassaadide soojustusmaterjalide tehnilised omadused
•PAROC Linio 80 – Krohvitav fassaadilamell energiatõhusatele hoonetele, kus soojustusmaterjali kiht on rohkem kui 250 mm;
•PAROC Linio 10 – Standardne krohvitav fassaadiplaat renoveerimiseks ja uutele ehitistele
•PAROC Linio 15 – Peamiselt avalike ja kõrghoonete ehitamiseks ja renoveerimiseks mõeldud krohvitav soojustusplaat;
•PAROC Linio Pro – uus tõhus kivivillaplaat uutele ja renoveeritavatele ehitistele. Selle soojusjuhtivuse deklareeritud väärtus on 0,034 W/mK ning see sobib ka akna- või ukseavada kohale kaitseribade paigaldamiseks, et suurendada avatäidete tulekindlust.

Hoonete soojustamine PAROC Linio 80 fassaadilamelliga

Fassaadilamelle kasutatakse uute energiasäästlike hoonete puhul kohtades, kus soojustuskihi paksus peab olema enam kui 250 mm. Soojustusmaterjal liimitakse seina külge. CE-märgisega lahendus ei vaja kinnitusvahendeid.

Hoonete soojustamine PAROC Linio Pro, PAROC Linio 15 ja PAROC Linio 10 paneelidega

Kõige tavalisem soojustuslahendus on seinte soojustamine standardsete kivivillaplaatide abil. Soojustusmaterjali võib kinnitatada liimi või spetsiaalsete kinnitustega. Liim kantakse plaadi välisservale plaadi siseküljel olevatele punktidele või liimitakse täispinnaga.
PAROC Linio Pro, PAROC Linio 15 või PAROC Linio 10 kivivillaplaadid sobivad kõige paremini renoveeriavate hoonete seintele. Tavaliselt on renoveeritavate majade seinapinnad ebaühtlased, väiksemaid ebatasasusi on võimalik liimikihiga silendada. Akende, uste ja muude avade servade soojustamiseks soovitame kasutada PAROC Linio 15 kivivilla.

Soojustuse paigaldamine

• Kinnitage paneelid kindlalt seina külge. Seina ja soojustuse vahele ei tohi jääda õhuavasid. Paneelid tuleb paigaldada nii, et ei tekiks neljas nurga kokkupuutepunkti.
• PAROC kivivillaplaadid kinnitatakse liimi ja plastkinnitustega. Kinnitusviis ja kinnitusdetailide arv sõltuvad seina tüübist, tuulekoormusest ja hoone kõrgusest. On väga oluline järgida kõiki tootja juhiseid.
• Soojustatav pind peab olema tolmuvaba ja puhas, et isolatsiooni- ja krohvikihid korralikult kinnituksid.
• Kivivill hingab niiskuse välja. Kui toote pind muutub pärast konstruktsiooni paigaldamist märjaks, kuivab see tavaliselt kiiresti.

Vaata täpsemalt: www.paroc.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 11:23
Katuseakende vananemine – probleem, millega peab arvestama
Katuseaknad on oluliselt enamat kui lihtsalt valgusallikad. Need mõjutavad hoone energiatõhusust, ventilatsiooni ja sisekliimat. Vananedes võivad aknad tekitada probleeme, mis ei ole esialgu visuaalselt märgatavad, kuid mis aja jooksul kahjustavad konstruktsioone ning halvendavad kasutajate mugavust.

Hetkel kuum

Arhitektuurse lahenduse on loonud HG Arhitektuur OÜ.
Uudised
  • 30.06.25, 13:26
EKE alustab Hipodroomil suurt ehitusprojekti
Klientidega läbirääkimised võivad olla üsna valulikud ja seda mitmel põhjusel.
Uudised
  • 30.06.25, 06:45
Materjalimüüja teeb rekordmüüke, aga mitte Eestis
Evecon OÜ uus tegevjuht Karl-Joonatan Kvell.
Uudised
  • 26.06.25, 10:04
Evecon sai uue juhi
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Uudised
  • 27.06.25, 11:41
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Mapri Ehituse järelteeninduse juht Ero Tragel: See, mis Lubja tänaval juhtus, on ainulaadne nii meie praktikas kui ka kogu Eesti ehitussektoris.
Eesti ehitajatel on Soomega eriline, ent kohati keeruline ja vastuoluline suhe.
Uudised
  • 27.06.25, 06:45
Soome ehitusturg on suvel selgelt aktiveerunud
Kvaliteetne tööjõud on väga nõutud, ent selle leidmine on endiselt väga keeruline
Kontsessioonilepingu allkirjastamine.
Uudised
  • 01.07.25, 08:16
Capital Mill ehitab Tapale ujulaga spordikeskuse
Vabaajakeskuse hoonestusõigus seatakse 50 aastaks ning lepinguga kohustub arendaja osutama sporditeenuseid vähemalt 20 aasta vältel
Parima uue ühiskondliku hoone tiitli võitis lasteaed Hellik, Aardla tn 138. Tellija Tartu Linnavalitsus; projekteerija Projektibüroo OÜ; ehitaja AS Ehitustrust. Foto: Talis Taim.
Uudised
  • 30.06.25, 14:15
Galerii: selgusid Tartu parimad ehitised
Haapsalu Uksetehas alustas paarikümne inimesega. Täna toimetab majas enam kui 170 töötajat.
  • ST
Sisuturundus
  • 03.06.25, 10:20
Haapsalu Uksetehase teekond kirstudest, mänguasjadest ja pildiraamidest tuletõkke- ning helikindlate usteni

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele