• 10.10.18, 16:27
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kas Bauroci välisseinaplokkidest saab tulevikus liginullenergiamaja?

Kuna alates 1. jaanuarist 2020 tohib ehitada ainult liginullenergianõuetele vastavaid hooneid, siis küsitakse Bauroci esindajatelt järjest sagedamini, et kas Bauroc ECOTERM+ välisseinaplokkidest ikka on võimalik ehitada liginullenergiamaju ilma täiendava soojustuseta. Vastus on, jah, saab küll.
Bauroc ECOTERM+ välisseintega liginullenergiamaja näide, majatüüp: Jämerä noppa
  • Bauroc ECOTERM+ välisseintega liginullenergiamaja näide, majatüüp: Jämerä noppa
  • Foto: Bauroc
Liginullenergianõuetele vastavaid maju soovitame ehitada meie kõige soojapidavamatest ECOTERM+ välisseinaplokkidest. Nii ECOTERM+ 375 kui ka ECOTERM+ 500 plokkidest on võimalik projekteerida ja ehitada liginullenergiamaju nii, et välisseinad ei vaja täiendavat soojustamist.

Mis on liginullenergiamaja?

Definitsioon on väga lihtne. Hoone arvestuslik aastane energiatarve (ET-arv) peab jääma allapoole kehtestatud piiri. ET-arv näitab hoone aastast energiatarvet kWh köetava põrandapinna ruutmeetri kohta. Hoone energiatarbest on ET-arvus maha arvestatud hoones aasta jooksul toodetud energia.
Eestis kehtib alates 01.07.2015 liginullenergiamaja nõue ET-arv ≤ 50 kWh/(m²·a).

Artikkel jätkub pärast reklaami

TASUB TEADA
Majandus- ja taristuministri määrus nr. 55 „Hoone energiatõhususe miinimumnõuded“
Kui nüüd lõpuni täpne olla, siis hoone ET-arvu väljaarvutamisel kasutatakse erinevatel energiakandjatel (küttematerjalidel) erinevaid kaalumistegureid, millega võetakse arvesse tarnitud energia tootmiseks vajalik primaarenergia kasutus ja selle keskkonnamõju.
Täpselt sama ET-arvu piir ≤ 50 kWh/(m²a) kehtib alates 2015. aastast ka väikeelamute A-energiaklassile. Eestis võibki panna võrdusmärgi liginullenergiamaja ja A-energiaklassi maja vahele.
Väga oluline on mõista, et A-energiaklassi piiri on võimalik saavutada mistahes seinamaterjalide kasutamisel ainult kohapeal energiat tootes, enamasti siis päikesepaneelidega elektrienergiat tootes. Päikese- ehk PV-paneelide suurimaks plussiks on võimalus suvisel kõrghooajal toodetavat elektrit üldisesse elektrivõrku müüa ja seeläbi aasta kokkuvõttes saavutada hoone parem ET-arv.
Alates 2019. aasta algusest muudetakse nii liginullenergiamaja nõudeid kui ka hoonete energiaklasside piire. Ehitusvaldkonna erialaliitudele 2018. aasta aprillis saadetud plaanitud muudatuste ülevaates on toodud järgmised plaanitavad liginullenergiamaja nõuded väikeelamutele:
Erandid sätestatakse seaduses juhuks, kui taastuvenergiatootmise süsteemide paigaldamine krundile ei ole majanduslikult otstarbekas:
Küttesüsteem: gaasikatel
  • Küttesüsteem: gaasikatel
Küttesüsteem: õhk-vesi soojuspump
  • Küttesüsteem: õhk-vesi soojuspump
Küttesüsteem: Maasoojuspump
  • Küttesüsteem: Maasoojuspump
Tabelites on näidatud ühe konkreetse majaprojekti – JÄMERÄ NOPPA – energiaarvutuste kokkuvõte kolme erineva küttesüsteemiga ja kolme erineva välisseina variandiga. Nagu tabelist on selgelt näha, siis omab kõrge kasuteguriga küttesüsteemi valik hoone ET-arvule ja seeläbi energiaklassile oluliselt suuremat mõju kui välisseina materjalide valik ja välisseina U väärtus.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Selleks, et maasoojuspumba kasutamisel saavutada 2019 aasta liginullenergiamaja nõue, ehk A-klassi nõue, tuleb Noppa katusele paigaldada täiendavalt 2 päikesepaneeli kõigi 3 välisseinavariandi korral.
Selleks, et õhk-vesi soojuspumba kasutamisel saavutada 2019 aasta liginullenergiamaja nõue, ehk A-klassi nõue, tuleb Noppa katusele paigaldada täiendavalt 4-5 päikesepaneeli.
Gaasikütte valimisel kasvab A-klassi saavutamiseks vajalike paneelide arv hüppeliselt, 13-16 paneelini. Aga ka need paneelid mahuvad Noppa katusele ära.
Juhul kui hoone ehitatakse krundile, millel taastuvenergia tootmine ei ole majanduslikult otstarbekas ja rakendub plaanitav erand võrdsustada liginullenergiahoone nõue B-klassi nõudega, siis õhk-vesi soojuspumba ja maasoojuspumba kasutamisel vastavad nii ECOTERM+ 500 kui ka ECOTERM+ 375 seintega majad liginullenergia nõudele. Gaasikütte valik ei ole sellise krundi korral võimalik.
Kokkuvõttes kinnitab arvutustulemuste tabel hästi seda, et ECOTERM+ välisseinaplokid on alates 2019 aastast kohustuslike liginullenergiamajade ehitamiseks väga hea valik.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 11:23
Katuseakende vananemine – probleem, millega peab arvestama
Katuseaknad on oluliselt enamat kui lihtsalt valgusallikad. Need mõjutavad hoone energiatõhusust, ventilatsiooni ja sisekliimat. Vananedes võivad aknad tekitada probleeme, mis ei ole esialgu visuaalselt märgatavad, kuid mis aja jooksul kahjustavad konstruktsioone ning halvendavad kasutajate mugavust.

Hetkel kuum

Arhitektuurse lahenduse on loonud HG Arhitektuur OÜ.
Uudised
  • 30.06.25, 13:26
EKE alustab Hipodroomil suurt ehitusprojekti
Klientidega läbirääkimised võivad olla üsna valulikud ja seda mitmel põhjusel.
Uudised
  • 30.06.25, 06:45
Materjalimüüja teeb rekordmüüke, aga mitte Eestis
Evecon OÜ uus tegevjuht Karl-Joonatan Kvell.
Uudised
  • 26.06.25, 10:04
Evecon sai uue juhi
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Uudised
  • 27.06.25, 11:41
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Mapri Ehituse järelteeninduse juht Ero Tragel: See, mis Lubja tänaval juhtus, on ainulaadne nii meie praktikas kui ka kogu Eesti ehitussektoris.
Eesti ehitajatel on Soomega eriline, ent kohati keeruline ja vastuoluline suhe.
Uudised
  • 27.06.25, 06:45
Soome ehitusturg on suvel selgelt aktiveerunud
Kvaliteetne tööjõud on väga nõutud, ent selle leidmine on endiselt väga keeruline
Kontsessioonilepingu allkirjastamine.
Uudised
  • 01.07.25, 08:16
Capital Mill ehitab Tapale ujulaga spordikeskuse
Vabaajakeskuse hoonestusõigus seatakse 50 aastaks ning lepinguga kohustub arendaja osutama sporditeenuseid vähemalt 20 aasta vältel
Parima uue ühiskondliku hoone tiitli võitis lasteaed Hellik, Aardla tn 138. Tellija Tartu Linnavalitsus; projekteerija Projektibüroo OÜ; ehitaja AS Ehitustrust. Foto: Talis Taim.
Uudised
  • 30.06.25, 14:15
Galerii: selgusid Tartu parimad ehitised
Kaasaegne Roto katuseaken on kõrgtehnoloogiline meistriteos, mis jätab varasemad mudelid kaugele seljataha.
  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 11:23
Katuseakende vananemine – probleem, millega peab arvestama

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele