• 16.09.13, 15:37
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Madalenergiahoone vaikimisi kohustuslikuks

„Roheline mõtteviis on moeliikumine,“ kuulsin kord ühelt ehitajalt. Et mõte on tore, aga lahendused kallid ning tasuvusajad veel täpsemalt teadmata Aastast 2020 on aga liginullenergiahoone kohustuslik ning nõudlus nende järele on kasvamas juba praegu. See annab Eesti ehitussektorile hea võimaluse püstitada ambitsioonikaid eesmärke.
TTÜ ehitas kevadel koostöös erafirmadega valmis Mustamäe nõlvale testhoone, kus püütakse saada täpsed andmed ja lähtekriteeriumid, millele peaks vastama uue kümnendi algusest üks kohustuslik liginullenergiahoone. Olen sellega igati päri ning toetan kahel käel, et Eesti teadusasutused annaksid piisavalt tõestusmaterjali ning lähtekriteeriume madala energiatarbimisega hoonetest.
Paraku puudutab kohustuslik Euroopa Liidu direktiiv vaid avalikke hooneid ehk minu arusaamist mööda büroohooneid. Ent energiahindade tõusu ja rohelise mõtteviisi juurde jõudnud inimeste toel on kasvanud huvi madalenergiahoonete vastu ka eraklientide hulgas.
Sellele mõeldes arvan, et Eesti ehitussektor on praegu väga heal stardipositsioonil. Kui ehitussektoril on piisavalt ambitsiooni, võiks üheks selle valdkonna suunaks võtta vaikimisi passiivmaja või siis liginullenergiahoone kriteeriumide rakendamise ka iga uue või renoveeritava eluhoone puhul – olgu see siis eramu, paarismaja, väiksemat või suuremat sorti korterelamu. Usun, et kui selline eesmärk püstitada ning haarata kaasa arendajad, arhitektid, projekteerijad, materjalitootjad ning ehitajad, aitab see kiirendada kogu sektori arengut ning uuemate lahenduste väljatöötamist.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Kõlab energiafirmade suhtes vaenulikult? Vastupidi. Olen pigem seda meelt, et vähemalt Eestis tegutsevad energiaettevõtted võiksid madalenergia või liginullenergiahoonete arendamisel samuti kaasosalised olla. Sellel on kindlasti potentsiaali parimate lahenduste väljatöötamisel.
Siin siis minu üleskutse – insenerid, rohkem koostööd ning ambitsiooni, et luua igale Eesti perele energiasäästlik kodu. Meil Eestis on suurepärane kliima selle teostamiseks. Meil on selleks parima suurusega riik.
Innustuseks võib ehk lisada, et ka mobiiltelefoni leiutamine ei olnud kindlasti lihtne, kuid nüüd on see olemas igal inimesel.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.06.25, 10:20
Haapsalu Uksetehase teekond kirstudest, mänguasjadest ja pildiraamidest tuletõkke- ning helikindlate usteni
Rääkides Eestis valmivate kvaliteetsete uste ja akende tootmisest, ei saa üle ega ümber Haapsalu Uksetehasest. Ent pea 35 aastat järjepidevalt tegutsenud ettevõtte suund oleks võinud olla ka muu, sest esimese tootena valmistati tehases hoopis täispuidust kirst, mis tellimustööna Žiguli 09 katusel Soome sõidutati.

Hetkel kuum

Arhitektuurse lahenduse on loonud HG Arhitektuur OÜ.
Uudised
  • 30.06.25, 13:26
EKE alustab Hipodroomil suurt ehitusprojekti
Klientidega läbirääkimised võivad olla üsna valulikud ja seda mitmel põhjusel.
Uudised
  • 30.06.25, 06:45
Materjalimüüja teeb rekordmüüke, aga mitte Eestis
Evecon OÜ uus tegevjuht Karl-Joonatan Kvell.
Uudised
  • 26.06.25, 10:04
Evecon sai uue juhi
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Uudised
  • 27.06.25, 11:41
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Mapri Ehituse järelteeninduse juht Ero Tragel: See, mis Lubja tänaval juhtus, on ainulaadne nii meie praktikas kui ka kogu Eesti ehitussektoris.
Eesti ehitajatel on Soomega eriline, ent kohati keeruline ja vastuoluline suhe.
Uudised
  • 27.06.25, 06:45
Soome ehitusturg on suvel selgelt aktiveerunud
Kvaliteetne tööjõud on väga nõutud, ent selle leidmine on endiselt väga keeruline
Kontsessioonilepingu allkirjastamine.
Uudised
  • 01.07.25, 08:16
Capital Mill ehitab Tapale ujulaga spordikeskuse
Vabaajakeskuse hoonestusõigus seatakse 50 aastaks ning lepinguga kohustub arendaja osutama sporditeenuseid vähemalt 20 aasta vältel
Parima uue ühiskondliku hoone tiitli võitis lasteaed Hellik, Aardla tn 138. Tellija Tartu Linnavalitsus; projekteerija Projektibüroo OÜ; ehitaja AS Ehitustrust. Foto: Talis Taim.
Uudised
  • 30.06.25, 14:15
Galerii: selgusid Tartu parimad ehitised
Haapsalu Uksetehas alustas paarikümne inimesega. Täna toimetab majas enam kui 170 töötajat.
  • ST
Sisuturundus
  • 03.06.25, 10:20
Haapsalu Uksetehase teekond kirstudest, mänguasjadest ja pildiraamidest tuletõkke- ning helikindlate usteni

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele