Ehkki pakkumine on aktiivne, ei ole nõudlus turul jalgu alla saanud. Ostjad lükkavad otsused edasi, kuniks olukord majanduses saab selgemaks.
Eesti elamispindade pakkumishinna liikumisi kajastav KV.EE indeks näitab 62 taset. Aastaga on indeks kukkunud 0,1% ning täna puuduvad märgid, miks peaks indeks kiiresti tõusma hakkama. Pigem lükkavad kinnisvaraturuosalised otsuste langetamise tulevikusuunas lootes olukorra klaarumist.
KV.EE indeksi tagasihoidliku liikumise põhjused on selged. Kinnisvarapakkumine on küll aktiivne, kuid -nõudlus ei ole aastatega korralikult jalgu alla saanud. Kinnisvaranõudluse probleemid on keeruline ja kallinev finantseerimine ning majanduse prognoosimatus. Oma vürtsi lisab siia kõrge tööpuudus.
Meediat valitsevad igapäevased teated sellest, et käes on jälle järjekordne viimane maailmamajanduse saatust otsustav päev. Taoline määramatus ei süsti inimestesse liigset kindlust. Sellises olukorras on ratsionaalne kinnisvaraotsused pigem edasi lükata ja loota olukorra klaarumisele.
Nõrk nõudlus mõjutab pakkumushindu ega lase neil tõusta. Kui korterite kui turu likviidsema sektori hinnad on mõnedes piirkondades isegi mõningal määral kerkinud, siis ühepereelamute pakkumishinnad näitavad 15-st maakonnakeskusest üheksas langust.
Seejuures ei saa liiga tõsiselt suhtuda väga madala pakkumiste arvuga Jõgeva ja Rapla pakkumishindade tõusu. Eesti kahes suurimas linnas ehk Tallinnas ja Tartus on ühepereelamute pakkumishinnad aastatagusest vastavalt 2 ja 1% kõrgemal.
Alanud 2012. aastaks võib segases olukorras prognoosida ainult stabiilseid arenguid. Turu oluliseks tõusuks põhjused puuduvad. Järgmist olulist langust ei tahaks optimistina ette näha. Seega loodaks, et KV.EE indeks lõpetaks 2012. Samal tasemel, kus see on tänagi ehk 62 punkti lähedal.
Seotud lood
Kui Kristo Peerna 8 aastat tagasi perele maja hakkas ehitama, otsis ta pikalt lahendust, mis oleks võimalikult tugeva konstruktsiooniga, soe ja kauakestev. Nõuetele vastavaks osutus soojustatud termoplokilahendus Insulating Concrete Form (ICF) ja esimeste aastate järel oli selge, et see ongi meie kliimas parim võimalik majaehitusmaterjal.