Autor: Urve Vilk • 15. märts 2021

Kas tunneli lõpus on valgus?

Kuigi ebakindlust külvanud koroonakriis jätkab maailmamajanduse mõjutamist, võib eelmise aasta oodatust paremaid tulemusi arvestades, oodata tänavu ehitussektoris vähemalt nõrka kasvu.
Autor: Liis Treimann

Kuna vaktsineerimine ei ole Euroopas läinud vastavalt ettenähtud kavale ning lockdown’id ja suletud riigipiirid on püsiv reaalsus, on ennatlik oodata majandusolukorra kiiret taastumist kriisieelsele tasemele.

Aga mõnede valdkondade neljanda kvartali finantstulemused annavad siiski lootust, et madalpunkt on läbi ning ees ootavad paremad ajad.

Inseneribüroode käibemuutused näitasid mullu kolmes esimeses kvartalis võrreldes üle-eelmise aasta samade perioodidega selget langustrendi: kui 2020. aasta esimeses kvartalis suudeti käivet kasvatada 10,02%, siis teise kvartali kasv pidurdus 0,14% juures ja kolmandas kvartalis tuli 11,55% langust. Samasugust trendi on järginud ka ehitussektor.

Neljas kvartal üllatas

Neljanda kvartali tulemused osutusid positiivseks üllatuseks. Võrreldes 2019. aasta neljanda kvartaliga kasvas inseneribüroode käive 6,44%, kogusumma 58,06 miljonit eurot on viimase kahe aasta parim kvartaalne tulemus.

See võib näidata, et arvestades eelmiste perioodide käibetrendidega, tuleb ka vähemalt nõrk kasv ehitussektorisse. Seda prognoosi toetab statistikaameti avaldatud ehitussektori hinnaindeks, mis neljandas kvartalis kasvas 0,4 protsenti võrreldes kolmanda kvartaliga.

Põhjanaabreid vaadates näeme, et Soome ehitussektori kasv oli 2019. aastal Eesti omast nõrgem. 2019. aasta neljanda kvartali andmed näitasid stagnatsiooni ehitussektoris (+0,3%) ning käibelangust tsiviilehituses (-6,8%), mis sisaldab ka ehitusinseneride büroosid. Mullu esimeses kvartalis kasvasid käibed nii ehitussektoris kui tsiviilehituses. Kasvutrend jätkus ehituses ka teises kvartalis, olles +5,3%.

Kolmandas kvartalis tuli aga 3,7protsendiline kukkumine. Tsiviilehituses jätkus kasv kuni kolmanda kvartali lõpuni. Soome tsiviilehituse kolmanda kvartali 11,6protsendine käibekasv võib külvata optimismi ka Eesti inseneribüroodes, mis pakuvad oma teenuseid Soome turul.

Allikas: KPMG tehingute nõustaja Mihhail Sokolov

Vaata lähemalt ja telli Inseneribüroode valdkonna konkurentsiraport siit.

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785