Kuidas jälgida ja vähendada siseõhu radoonisisaldust?
Eestis kehtib tööandjaile kohustus kõrgendatud radooniriskiga aladel, mille hulka kuulub ka Tallinna linn, töötajate terviseriskide vähendamiseks siseruumides õhu radoonitaset mõõta. Kui mõõtmise tulemusel selgub, et õhu radoonisisaldus tööruumis ületab viitetaset, tuleb vajadusel rakendada ehituslikke parandusmeetmeid.
Tallinna Tehnikakõrgkool on soetanud professionaalse seadmepargi, millega saab suure täpsusega (<10%) aktiiivsel moel mõõta ja salvestada samaaegselt mitmete ruumide siseõhu radooni aktiivsuskontsentratsioone.
Foto: Tallinna Tehnikakõrgkool
Eestis tehtud uuringud näitavad, et erinevate maakondade lõikes ületab elamute siseõhus mõõdetud radoonisisaldus kuni 35% ja asulate lõikes kuni 72% varem Eestis kehtinud piirnormi 200 Bq/m3. Maksimaalsed radoonisisaldused ulatuvad 800-3000 Bq/m3 ja üksikjuhtudel isegi kõrgemale. [3]
Kui ettevõte sünnib soovist teha midagi sisukat ja põnevat, ei pruugi esialgu ollagi suurt strateegiat ja visiooni. Ent kui sellele lisandub aastatepikkune sihikindlus, oskus õigeid otsuseid teha ja kirg valdkonna vastu, võib sellest kasvada midagi suurt. Just nii on läinud ettevõttega Optimus Systems, mis alustas 20 aastat tagasi viieliikmelise meeskonnana ning on nüüdseks kasvanud Eesti turvavaldkonna liidriks.