Eesti 100. juubeliaasta puhul kingib Eesti puitmajatootjaid koondav Puiduklubi Eesti Vabariigile kaasaegse puitmaja, mis püstitatakse Eesti Vabaõhumuuseumisse. 2019. aasta esimeses pooles valmiv hoone hakkab täiendama vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri kollektsiooni. Museaalhoones alustab tööd puitehituse kompetentsikeskus ja seal hakkab asuma EAS-i kaasrahastatud puitmajasektori näituseala-showroom.
- Nordic Compact majakontseptsiooni põhimoodul. Foto: Nordic Houses KT
Vabaõhumuuseumi uus museaalhoone on Aasta Tehasemaja 2015 konkursi võidutöö, enam kui 100 konkursitöö seast valitud Eesti arhitektibüroo Trilog Studio OÜ loodud Nordic COMPACT majakontseptsioon.
MTÜ Puiduklubi MTÜ juhatuse esimehe Argo Sauli sõnul on tehases toodetav puitmaja tänase Eesti üks edulugu ning suur ekspordiartikkel. ,,Saame uhkusega tõdeda, et Eesti on alates 2010. aastast Euroopa suurim puitmajade eksportöör, kus üle 90% sektori toodangust läheb välisturgudele. Oluline on antud valdkonda ka kodumaal laiemalt teadvustada, väärtustada ja tutvustada. Seda eesmärki hakkabki teenima Eesti Vabaõhumuuseumisse rajatav kompetentsikeskus, mis saab sündida vaid tänu paljude sektoris tegutsevate ettevõtete ja organisatsioonide heale koostööle ja panusele“, sõnas Saul.
SA Eesti Vabaõhumuuseumi juhatuse liikme Merike Langi sõnul astutakse kaasaegse tehasemaja püstitamisega esimene samm uues kontseptsionaalses suunas eksponeerida muuseumis 21. sajandit. “Näidismaja on arhitektuurne tervik, mis kajastab tänapäevaseid tehnoloogiaid ja materjale ning järgib keskkonnasäästliku hoone ehitamise põhimõtteid. Miks mitte eksponeerida 21. sajandi alguse arhitektuuri juba praegu, mitte oodata 50-100 aastat,“ ütles Lang. „Tähelepanuväärne on ka see, et uus museaalhoone tuleb vabaõhumuuseumi kogusse Puiduklubi MTÜ kingitusena. See on Eesti kultuuri jaoks aastategu“, lisas Lang.
Majas hakkavad külastajatega tööle Eesti Vabaõhumuuseumi Maaarhitektuuri keskus, Eesti Puitmajaliit, Puiduklubi MTÜ ja Tehasemaja OÜ.
Esialgu sõlmitakse koostöökokkulepe museaalhoones paikneva kompetentsikeskuse tööks 15 aastaks, võimalusega seda pikendada.
Hoone püstitab Nordic Houses KT, projekti rahastavad Esthus, Estnor, Harmet, Hobbiton, Nordic Houses KT, Palmatin, Production House, Q-haus, Saare, Erek, Vipson Projekt ja mitmed teised tegusad Eesti puitmajatootjad ning nende head koostööpartnerid.
Koostöölepe sõlmitakse maja püstitamise asupaigas vabaõhumuuseumis 22. augustil.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki® LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada ehitatavate hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimesteks toodeteks on LowCarbon sändvitšpaneelid, LowCarbon fassaadikassetid ja katuseprofiil Ruukki® Classic LowCarbon, mille heitkogused on 50-70% väiksemad kui analoogsetel standardsetel toodetel.