Eesti kommunismiohvrite memoriaal Tallinnas Maarjamäel avatakse 23. augustil, üleeuroopalisel totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeval.
Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul on Eesti teinud palju kommunistliku režiimi kuritegude teadvustamisel ja ohvrite mälestamisel, kuid seni puudus ühtne mälestuspaik. „Mälestuspaik juhib tähelepanu kättevõideldud omariikluse ja demokraatia kaitsmise vajadusele ning näitab hoolimist terroris hukkunud kaasmaalaste osas. See mälestuspaik kinnitab ohvritele, et hoolimata suurtest kannatustest ja ajutisest lootusetuse tundest saavad ajaloo palge ees kuritegelikud režiimid õiglaselt hukka mõistetud ja ohvrite kannatused väärikalt mälestatud,“ ütles Reinsalu.
Vabariigi 100. sünnipäevaks rajatud kommunismiohvrite mälestuspaik koosneb kahest osast: „Teekond ja „Koduaed“. Esimene on mälestuskoridor, mille seintele on jäädvustatud enam kui 22 000 elu kaotanud inimese nimed, kellest suur osa suri kodumaast kaugel ning kelle matmiskoht on enamasti teadmata. See koridor sümboliseerib totalitaarse režiimi armutust ja inimvaenulikkust. „Koduaia“ rahu ja turvalisust annavad edasi park õunapuudega ning mesilased memoriaali pargipoolsel seinal.
Mälestusmärgi arhitektuurne lahendus, nimetusega „Teekond“, valiti välja kaheteistkümne kavandi hulgast ning selle autoriteks on Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann, Tiiu Truus, Martin Prommik ja Lidia Zarudnaja Arhitektuuribüroo JVR OÜ-st.
Memoriaali rajanud konsortsiumisse kuuluvad Haart Ehitus OÜ, Verston Ehitus OÜ ning GRK Infra AS. Ehitustööd läksid maksma 6,6 miljonit eurot.
Seotud lood
Riias püüab pilke arhitekt Wilhelm Ludwig Bockslaffi loodud juugendstiilis kortermaja, mille renoveerimisel kasutati
bauroc RENOVE plaate. Väljapaistva Riia arhitekti Wilhelm Ludwig Bockslaffi tööde hulgas on 30 mitmekorruselist elu- ja ühiskondlikku hoonet ning mitmeid tööstushooneid. Peaaegu iga tema projekt on omal moel unikaalne, nii ka Riia kesklinnas aadressil Lienes 7 asuv kortermaja.