Eesti Vabariigi 100. juubelist inspireerituna rajatakse Tallinnasse Mustamäele Pöörise elamurajooni skulpturaalse kompositsiooniga väljak, mille autoriks on arhitekt Raiko Reinson. Tegemist on kogu piirkonna keskpunktiga, mida ilmestab juubeli auks püstitatud arhitektoon, kirjutab Uus Maa blogi.
- Foto: Mарина Xодус лицензированный маклер Uus Maa Kinnisvarabüroo
Idee luua Pöörise elurajooni keskväljak sündis kvartali arendajal AS TTP-l 2016. aasta varakevadel. Ettevõtte sooviks oli, et tegu poleks lihtsalt platsiga, vaid et sellest saaks maamärk, mis hakkaks seostuma Pöörise elurajooniga ning eristuks teistest omataolistest.
Pärast mitmeid konsultatsioone said peaväljaku kavandiga tegelema asuda Nord Projekti arhitekt Raiko Reinson ja juhataja Andres Saar. Reinson on ka arhitektuurse lahenduse idee autor.
„Arhitektooni idee sündis nii, et võtsin A3 paberi, millest lõikasin kolmnurkse siilaka ning mis vinti keeratuna moodustas pöörise. Panin selle liimiga aluse külge kinni, tegin mobiiliga pildi ja saatsin ära,“ räägib Reinson. „Minu idee oli kohe see betoonist teha, veidi veel pabistasin, et kas nii kalli lahendusega ollakse nõus. AS TTP võttis idee rõõmuga vastu ning insenerid plaksutasid käsi, sest ülesanne oli väga põnev.“
„Kui ma nägin selle skulptuuri tööjooniseid, siis oli minu esimene reaktsioon, et keegi on heas mõttes „hulluks läinud",“ rääkis töid teostanud PR Betooni töödejuhataja Irmo Nuut. „Kuna betoonkonstruktsioonide valmistamine on niigi keeruline ja töömahukas, siis sellise, ebakorrapärase kujundi tegemine oli veel eriti väljakutsuv. Tuli teha eel-katsed ehk valmistada erineva kaldenurga ja suurusega rakiseid ning need betoneerida, et aru saada, kuidas materjalid peavad vastu erinevale betoonisurvele.“
Tema sõnul oli keeruline töölistele selgitada, et pole ühtegi täisnurka ega sirget seinaosa, mida saaks kasutada mõõtmise kontrolliks. Lõpuks valmis 24 cm paksune valge betoonivalu, maksimumkõrgusega 5,7 meetrit, mille kogukaaluks 130 tonni.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.