Nutikas teekate on Põhjamaade esimene päikesevalgusest elektrit tootev teekate. Teekatte töötasid välja Tallinna tehnikaülikooli teadlased koostöös Maanteeameti ekspertide ja Tallinna tehnikakõrgkooli uurijatega.

- Foto: Viktoria Tkatšenko, TTÜ personalijuhtimise magistrant
Järgmisel nädalal esitletavasse teekattesse on integreeritud LED valgusribad, mida saab kasutada tee äärejoontel liiklusohutuse tõstmiseks.
Päikesevalgusest toodetavat elektrit saab ka salvestada ning kasutada näiteks valgusfooride, LED-tänavavalgustite või valgustatud liiklusmärkide töös hoidmiseks. Teekate sobib paigaldamiseks kergliiklusteedele ning parklatesse.
Katustele või spetsiaalraamidele paigaldatavad päikeseelektri tootmise lahendused on aasta-aastalt järjest levinumad. Samas on teepinda oluliselt rohkem kui katusepinda. Teepinna abil toodetavat päikeseelektrit saab kasutada näiteks valgusfoori, LED-tänavavalgusti või valgustatud liiklusmärgiga.
Maanteeameti teede arengu ja investeeringute osakonna juhtivinseneri Taavi Tõntsi sõnul on taastuvenergiat tootvaid teekatendi lahendusi eri riikides juba arendatud – näiteks Prantsusmaal, Hollandis või USAs – samas puuduvad seni Põhjamaade oludega kohandatud lahendused.
TTÜ teedeehituse ja geodeesia uurimisrühma liige Ain Kendra hinnangul on taastuvenergiat tootvatel teekatenditel suur potentsiaal võrreldes seniste monofunktsioonlahendustega.
Seotud lood
Kui räägitakse tööstuse energiavajadusest, energiajulgeolekust või toidujulgeolekust, siis tundub, et räägitaks vaid gaasist, CNG-st või äärmisel juhul LPG-st. See on nii ilmselge valik, et tavaliselt ei vaevuta millelegi muule mõtlemagi.