• 31.07.17, 14:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuidas saavutada tõhusalt soojustatud katus?

Eramaja katuse soojustamine on tähtis, kuna nii kald- kui ka lamekatuse puhul hõlmab just sealtkaudu väljuv toasoojus olulise osakaalu hoone energiabilansist. Seetõttu on katuste soojustuskihid isegi kuni kaks korda paksemad kui välisseintele planeeritud. Kuidas saavutada katuse soojustamisel toimiv tulemus, selgitab Enerest OÜ juhatuse liige Siim Rannik.
Kuidas saavutada tõhusalt soojustatud katus?
  • Foto: Enerest
Suurt rolli ei mängi, kas tegemist on kaldkatustest kivikatuse, plekk-katuse või sindelkatusega – soojustamine on oluline kõigil puhkudel ning lahendatud laias laastus sarnaselt.
Katuse soojustamisel on oluline järgida ehitusfüüsikalisi ja tuleohutusreegleid, arvestada materjalide omadustega ning hoida ehitusajal konstruktsioonid kuivana. Vajadusel on mõistlik kaasata oma ala spetsialiste, et olla kindel kauakestva ja õhutiheda katuse saavutamisel.
Mida panna tähele kaldkatuste soojustamisel?
Eramajaehituses on kaldkatuste traditsiooniliseks kandvaks elemendiks puitsarikad. Antud juhul paigaldatakse osa soojustust sarikate vahele ja osa sarikate peale või alla ning üldlevinud soojustused antud kaldkatustele on mineraalvillad, millele on järjest enam konkurentsi pakkumas PIR-soojustuseplaadid, näiteks IKO Enertherm. Miks see nii on? Sest kui seni on ehitatud sarikate peale või alla soojustuse paigaldamiseks täiendav karkass, siis PIR-soojustuse kasutamisel on võimalik antud töölõigust vabaneda. Lisaks on PIR-soojustusega konstruktsioon saledam, ta on kerge ja kujupüsiv ning tema omadusi ei mõjuta ehitusaegne niiskus.
IKO PIR-soojustusplaat kinnitatakse sarikale pika tüübliga läbi soojustusplaadi. Paigaldades sarika alumisele kihile, moodustub kohe ka aurupidav kiht, mis on katuste puhul eriti oluline. Seejärel on sarikate vahe võimalik täita nii mineraalvilla kui ka PIR-plaatidega, ent viimaste puhul tuleb tähele panna, et sarikate ja soojustusplaadi vahe oleks täidetud ca 1 cm laiuselt kogu plaadi paksuses elastse montaaživahuga, näiteks Pudeliporolooniga. Kui sarikate peale soojustuskihti ei planeerita, tuleb PIR-soojustusplaadi ja sarikate vuuk hermetiseerida tuulekindlaks. Mineraalvilladega sarikate vahet täites on vajalik paigaldada sarikatele 3 cm paksune mineraalvilla baasil tuuletõkkeplaat, mille vuugid tuleb samuti hermetiseerida. Edasine katuseehitus on juba mõlema soojustuse puhul analoogne. Kui PIR-soojustust kasutada ei soovita, tuleb arvestada aurutõkke paigaldusega sarika siseküljel, mille puhul tuleb vältida augustamisi ja teostada hoolikalt teipimistööd.
Kindlasti tuleb tähele panna, et sarikate vahele paigutatav soojustuskiht ei ole nii efektiivne kui sarikate all või peal. Ehk sarikate poolt läbi lõigatud kiht ei ole nii tõhus. Võiks öelda nii, et saleda konstruktsiooni saab, kui enamik soojustust on sarikate vahel, aga soojapidavama sama soojustuse kulu juures siis, kui soojustust on enam sarika kohal. Soojustades IKO PIR-soojustusega kahekihiliselt nii, et välimine kiht on sarikate peal, on vajalik dimensioneerida soojustuskihid täpselt, et konstruktsioon saaks aururežiimile sobilik ja ekspluatatsioonis ei kahjustuks.
Üldjuhul ei mängi suurt rolli, kas tegemist on kivikatuse, plekk-katuse või sindelkatusega – soojustamine on oluline kõigil puhkudel ning lahendatud laias laastus sarnaselt.
IKO Enertherm soojustusplaate toodetakse modernsetes Hollandi ja Prantsusmaa tehastes ja Eesti turule pakutakse erineva servavormistusega plaatide valikut.
Kuidas toimub lamekatuste soojustamine?
Lamekatuse puhul on täna muutumas standardiks U arv 0,1 W/m2K kohta, mis eeldab kas 360 mm-st mineraalvillade kihti või 200 mm paksust PIR-plaatide kihti. Sellest johtuvalt määrab katuse soojustus ka paljuski välisseina parapeti kõrguse, maja arhitektuuri ning välisseinte maksumuse.
Kui kandev konstruktsioon on paneel, siis aurutõke paigaldatakse otse sellele, soovitavalt bituumeni baasil. Või jäetakse ¼ soojustusest aurutõkke alla ja kasutatakse kangas või kilejaid aurutõkkeid. Aurutõkke peale paigaldatakse teine kiht soojustust, millele omakorda kinnitatakse katuse veetõke. Kallete andmine on võimalik soojustuse kaldplaatidega või erinevate mineraalsete ehitusmaterjalidega. Tuuletõkkekihte üldjuhul lamekatustele eraldi ette ei nähta.
Moodsad lamekatused on õhukesed, ent soojapidavad, tuuldumisvabad ja tugeva pinnaga, mis võimaldab katusel käia ja sellele mugavalt seadmeid – miks mitte päikesepaneele paigutada.
Kasutades IKO Enertherm PIR-soojustusplaate, liimides need PU-liimiga (kulu 200g/m2) alumise pinna külge (sh aurutõkkebituumenile) ja kattes katuse iseliimuva IKO SBS-kattega, moodustubki kirjeldatud moodne katus, mis ei vaja tuulutust, on külmasillavaba ning tugeva pinnaga, kaitstes ja pikendades katusekatte eluiga. Liimitava lahenduse asemel võib kasutada ka mehaanilisi kinnitusi tüüblitena, kuid nende puhul on tegu väikeste külmasildadega, mis suure niiskuskoormusega kohtades (kodu SPAd) muutuvad võimalikuks riskikohaks, augustades aurutõkkekihi.
Selline moodne katuse soojustamine aitab ka mööda minna ühest katuseehituse lahendusest, mille nimi on pööratud katus ehk lahendus, kus veetõke asub soojustuse all ja katuse pinnaks on üldjuhul betoonplaat. Tugeva pinnaga PIR-soojustusega nn moodne katus võimaldab sellele paigaldada terrassilaudise ja hoonet koormavat tülikat betoonivalu vältida, ühtlasi jääb soojustus kuiva keskkonda. IKO Enertherm PIR soojustusplaadi eeskujulik survetugevus 175 kPa on turu parim ja on saavutatud kõrge tootmiskvaliteediga ja plaadi ühtlase ja tiheda struktuuriga.
Enerest OÜ Enerest OÜ põhitegevusala on tänapäevaste soojustusmaterjalide hulgimüük, pakkudes kõrvale konsultatsioone nii soojustusmaterjalide valikul, dimensioneerimisel kui ka sobilike ehituskonstruktsioonide koostamisel. Enerest OÜ esindab IKO kaubamärki kandvaid PIR-soojaisolatsioone, bituumenrullmaterjale ja bituumensindleid. IKO Enertherm soojustusplaate toodetakse modernsetes Hollandi ja Prantsusmaa tehastes ja Eesti turule pakutakse erineva serva vormistusega plaatide valikut. Alates 2015. aastast toodi turule elastne montaaživaht PudeliPoroloon (TTÜ testi võitja juuni 2017), lisaks pakutakse ehitustöödele kõrvaltooteid kinnitite ja tihendusmaterjalide näol. Eneresti tooted on saadaval kõigis hästivarustatud kauplustes.
www.enerest.ee
Enerest
5 fotot
  • Enerest

Seotud lood

Erilehed
  • 13.06.17, 12:15
Millal ja millest ehitada kodule aed?
Majaehitust planeerides võib piirdeaed tunduda esialgu vähetähtis või teisejärguline, kuid tegelikult oleks parim panna aialahendus paika juba projekteerimisel. Liiga hilja nõu küsima tulles ei pruugi enam kõige ilusamad, lihtsamad ja soodsamad lahendused sobida, annab Eesti suurima piirde- ja läbipääsulahenduste pakkuja Sungate.ee müügijuht Annika Nässi nõu.
Erilehed
  • 29.09.17, 10:52
Keskkonnasõbralikkus muutub uue kodu otsinguil aina olulisemaks
Eesti on Euroopa suurim puitmajade eksportija, eksportides üksi rohkem kui teisel ja kolmandal kohal olevad Leedu ja Saksamaa kokku. See on hea uudis kahel põhjusel: esiteks on see kasulik meie riigi majandusele ning teiseks on puit äärmiselt keskkonnasäästlik materjal. Materjalide keskkonnamõjudest ning põhjustest, miks eelistada puitmaju, räägivad Nordic Houses KT OÜ müügidirektor Margus Pauts ja Greenline House’i projektijuht Sander Jahilo.
Erilehed
  • 26.07.17, 10:45
Mida jälgida garaažiuste valikul?
Meie kliimas eramu ilma garaažita on sama, kui jalutada vihma käes vihmavarjuta. Garaaži planeerimisele on parim mõelda kohe koos maja planeerimisega, kusjuures garaaži puhul on väga oluline osa uks, mille kaudu sõidukite ning muude ruumis hoitavate masinate sisenemine ja väljumine käib. Kuidas valida garaažile õiged uksed ning milliseid vigu seejuures vältida, räägib Hörmanni uste ametlik esindaja Eestis, Doorfiks OÜ juhataja Villu Lääts.
Erilehed
  • 30.10.17, 10:15
Ka ehitusjärgus kodu on võimalik kindlustada
Kodu ehitamine on põnev, aga ka kulukas ja riskirohke protsess. Kuni ehitamisel on maja vundament ja püstitatakse seinu, saab objekti kindlustada ehituse koguriskikindlustusega. Ent kui majakarp on valminud, katusetööd lõpetatud, hoonele uksed ja aknad paigaldatud, on mõttekas küsida juba kodukindlustust. Tingimustest ja võimalustest räägib lähemalt PZU Kindlustuse kodukindlustuse tootejuht Piret Hern.
  • ST
Sisuturundus
  • 28.04.25, 10:08
Ekspert selgitab: miks vajab ärihoone enamat kui lihtsalt katust?
Kui räägitakse ärikinnisvarast, pööratakse enamasti tähelepanu selle asukohale, suurusele ja siselahendusele. Katuse peale mõeldakse sageli alles viimases järgus. Ent katus ei ole pelgalt funktsionaalne element, mis kaitseb vihma ja tuult eest. Tänapäevane katus on osa hoone toimivusest, energiatõhususest ja visuaalsest kuvandist. Kuidas teha katuse puhul tark otsus? Miks on oluline lähtuda kvaliteedist, mitte ainult hinnast? Ja mis rolli mängib katus ettevõtte jätkusuutlikkuses?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele