• 18.08.16, 15:34
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Päikesepaneelid võivad asendada tavapärast ehitusmaterjali

Paljud uued ehitised projekteeritakse kindla mõttega kasutada päikesepaneele. Valides katusepaigalduseks spetsiaalsed ehitisintegreeritavad paneelid või kasutades vastavat paigaldussüsteemi on võimalik saavutada veekindel kate, ütles Ander Pukk, Naps Solar Estonia OÜ juhatuse liige.
Ander Pukk näitab erinevaid päikesepaneelitooteid.
  • Ander Pukk näitab erinevaid päikesepaneelitooteid. Foto: Meeli Küttim
Energiasäästlikud lahendused
Ander Pukk osaleb 15. septembril Äripäeva teemaveebi Tööstusuudised.ee seminar-ringsõidul „Energasäästlikud lahendused“, kus räägib nii päikeseelektri süsteemide tasuvusest kui tüüpilistest probleemidest. Tutvu ringsõidu täpsema programmiga siin.
„Nii pole katuseplekki või katusekive vaja ja nende arvelt on võimalik kokku hoida. Paigaldamine käib kiirelt ja on isegi lihtsam kui näiteks kivikatuse tegemine. Teine oluline kasutusviis on kas osaline või täielik fassaadi katmine paneelidega. Osalise katmisega, näiteks päkesesirmidena akende kohal, toodame üheaegselt energiat ja samas hoiame kokku ka ruumide jahutuse arvelt, kokkuvõttes saavutame hea sisekliima vähemate kuludega,” rääkis Pukk.
„Kinnisvara väärtus tõuseb kui kasutate päikesepaneele. Unustada ei tasu, et praegu veel natuke võõrastav mõte päikesepaneelidest on kiiresti muutumas uueks normaalsuseks. Paari aasta pärast ei kujuta keegi meist enam uut maja ilma ettegi.”
Ülemiste City's hea näide
Ander Puki sõnul võib hea näitena õnnestunud disainist, teostusest ja funktsionaalsusest, mida on võimalik päikesepaneelide abil saavutada, välja tuua Ülemiste Citys asuv Bernhard Schmidti nime kandva büroohoone.
Büroohoone fassaadil on 275 erimõõdus päikesepaneeli. Akende kohale kinnitatuna varjavad nad suvist kuuma päikest vähendades jahutusele kuluvat energiat. Talvisel ajal aga pääseb madalamal asuv päike kontorisse, parandab töötajate tuju, soojendab ning valgustab tööruume täienduseks tehnosüsteemidele. Elektrit toodetakse hoone sisevõrku enamasti koheseks tarbimiseks, ülejääk võib tekkida nädalavahetustel mil see müüakse börsihinnaga. Nüüdseks pea aastajagu tõrgeteta töös olnud 150 paneeliga osa on tootnud 32MWh energiat.
Puki sõnul on oluline põhjus päikeseenergiat eelistada ka järjest uuenevad nõuded ehitamisele ning karmistuvad energiatõhususe nõuded uutele hoonetel
Lokaalse tootmiseta nõudeid keeruline täita
Tänaseks on kogu Euroopas saanud märksõnaks hoonete energiatõhusus. Tulenevalt Euroopa Liidu Hoonete Energiatõhususe Direktiivist on liikmesriigid kohustatud uute ja oluliselt rekonstrueeritavate hoonete osas järgima energiatõhususe nõudeid. Pärast 31. detsembrit 2020 peavad kõik uusehitised olema liginullenergiahooned. Kaks aastat varem jõustuvad samad nõuded riigi kasutuses olevatele ehitistele.
„Enamasti on väga keeruline neid nõudeid täita ilma lokaalse energiatootmiseta,” ütles Pukk.
Autor: Harro Puusild Tööstusuudised.ee juht

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 30.09.24, 12:21
JLG Industries – ohutute kõrgustes töötamise tõstukite ja platvormide teerajaja
JLG Industries, Inc. on maailma juhtiv korvtõstukite arendaja ja tootja, kelle mitmekesisesse tooteportfelli kuuluvad ka JLG® mobiilsed tõsteplatvormid, JLG ja SkyTrak® teleskooplaadurid ning paljud muud ohutuks ja ergonoomiliseks kõrgustes töötamiseks vajalikud seadmed. Eestis esindab JLG kaubamärki Liftest OÜ.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele