Riik kavatseb ehituses bürokraatiat vähendada

Praegu kehtib Eestis ehituse valdkonnas 1219 erinõuet tulenevalt 67 eri seadusest. Riiklik nullbürokraatia koostööprojekt üritab seda arvu vähendada, kirjutab juuni erileht Ehitus.

Kui nullbürokraatia projekti esimene etapp keskendub bürokraatia vähendamisega seotud ettepanekute elluviimisele, siis nüüd on kavas lisaks lihtsustada turule pääsemise nõudeid ning muuta erinõuetega tegevusaladel ettevõtete tegevuskeskkond lihtsamaks ja ettevõtlusele vähem kulukaks. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kaardistas kõik tegevuslubadest tulenevad erinõuded ning töötab välja metoodikat nende mõjude rahaliseks hindamiseks. 

Nõuete vähendamise kava valmib septembriks

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal, ettevõtlusminister Liisa Oviir, rahandusminister Sven Sester ja riigihaldusminister Arto Aas leppisid kokku prioriteetsete valdkondade valiku põhimõtetes ja selles, et septembriks koostatakse täpsem nõuete vähendamise kava. Esmajoones võetakse ette lõhkematerjali, mere- ja raudteeohutuse, ehituse, turvateenuse, koolituslubade ja alternatiivsete maksevahendite nõuded, ent sügiseks pakuvad ministrid välja veel prioriteetseid valdkondi. 

Aitab halduskoormust leevendada

Lisaks arutati läbi need bürokraatia vähendamise ettepanekud, mis eeldavad suuremaid poliitika muudatusi. Nullbürokraatia projekti eesmärk on vähendada ettevõtjate ettepanekute alusel aruandlusest ja andmete edastamisest tingitud halduskoormust. Kokku on esitatud riigile 252 ettepanekut, mis muudavad ettevõtjate riigiga suhtlemist senisest lihtsamaks ja vähem koormavaks. Kolme aasta jooksul on riigil kavas kaotada või leevendada 164 bürokraatlikku nõuet.

Ettevõtjad saavad ettepanekutega kaasa lüüa

Ministeerium koostab täpsema bürokraatia vähendamise kava ja IT-arenduste plaani. Mitmed ettepanekud viiakse ellu suuremate projektide kaudu, mis sageli lähevad bürokraatia vähendamisel kaugemale tehtud ettepanekutest. Ettepanekute elluviimiseks ning uute ettepanekute kogumiseks ja analüüsimiseks teeb majandus- ja taristuminister valitsusele ettepaneku rakkerühma moodustamiseks. Luuakse ka veebipõhine võimalus bürokraatia vähendamise ettepanekute pidevaks esitamiseks ning korraldatakse koostöös ettevõtjatega ettepanekute regulaarne kogumine.

Osale arutelus

  • Mariliis Pinn
    Ehituse erilehe toimetaja

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed