23 mai 2016

Parima terasest minisilla ehitasid Poola tudengid

Foto: Edmund Mäll, TTÜ

Eelmisel nädalal Tallinna Tehnikaülikoolis korraldatud viiemeetriste terassildade tudengivõistluse võitis Varssavi tehnikaülikooli võistkond Dimensionless. Eesti tudengid jäid tänavu auhinnalise kohata.

Originaalsuse ja esteetika arvestuses oli parim Sileesia tehnikaülikooli võistkond Steel Eagle, nemad olid ka kiireimad silla kokkumonteerijad. Ehituslikult oli aga kõige efektiivsem Zagerbi ülikooli võistkond TMK Croteam. Kokku osalesid võistlusel kaheksa ülikooli esindajad Poolast, Horvaatiast, Lätist ja Eestist.

Neljaliikmelised võistkonnad projekteerisid ja valmistasid viiemeetrise sildega terassilla mudelid. Silla elementide maksimaalne pikkus võis olla 1,2 meetrit ja sild pidi taluma kuni 1000 kilogrammist koormust. Mudel pidi olema võimalikult kerge, tugev ja lihtsasti kokku monteeritav, kuid samas ilusa ja originaalse välimusega. 

Võistlejate võisid valmistada silla ise või lasta see valmis teha metallitöö ettevõtetes. Viimane nõuab palju täpsemat projekteerimist ning põhjalikumat ettevalmistust. 

Võistlussildade mudelite hindamisel oli oluline nende monteerimise kiirus, vastupidavus koormusele, originaalsus ning esteetika. Silla jooniste esitamise tähtaeg oli 1. veebruaril, pärast mida vaadati eelhindamisel kõik joonised üle ning veenduti nende ohutuses ning vastavuses võistluse reeglitele.

Tehnikaülikooli ehitusteaduskonna dekaan Siim Idnurm ütles võistluse kohta: „Ka lihtne konstruktsioon võib olla ilus juhul, kui selle elemendid on õigete proportsioonidega. Õigete proportsioonide valikuks on vajalikud põhjalikud teadmised ehitusmehaanikast ja sillakonstruktsioonidest.“ 

„Oma kogemusest tean, kui ajamahukas ja pikk protsess on ühe sellise sillamudeli välja töötamine ideest valmis sillani ning seetõttu otsustasime korraldajatega, et õnnestunud osalemine ja hea silla disainimine peab olema edukamatele meeskondadele ka rahaliselt kompenseeritud. Lisaks tõstab see motivatsiooni järgmistel aastatel osaleda ning aitab leida uusi võistlushuvilisi,“ ütles BRICO 2016 korraldaja Madis Järvpõld. 

Võistluse koondarvestuse võitja saab auhinnarahana 1600 eurot, autasustatud on ka koondarvestuse teine ja kolmas koht. Lisaks antakse välja 3 eriauhinda. Kokku on auhinnafondi suuruseks 4800 eurot.

BRICO võistluse sihiks on Euroopa tudengite vahel sõbralikus õhkkonnas teadmiste ja kogemuste vahetamine, et mitmekesistada inseneriõpinguid.

Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785