Toomas Tromp: ma pole pätt ega kaabakas

Toomas Tromp
Toomas Tromp

Pärast mitut artiklit talle kuuluvate firmade pankrotilainest otsustas muidu raskesti tabatav ehitusärimees Toomas Tromp oma kontoriukse Äripäevale avada, et rääkida nii Faciost kui ka Luksemburgi peidetud firmast, mida ta tööõnnetuseks nimetab.

Tallinnas Koidu 27 asub Riito Ehituse kontor. Maja seinal seisab veel ka sinine Facio logo justkui vanade aegade meelespidamiseks – see on meie taust. Kurikuulus võlgnik Facio on praeguseks samuti paljudele võlgu jäänud Riito Ehituse asutaja.

Maja paremal küljel avanevate automaatsete uste taga võtavad meid vastu naeratavad sekretärid, kes juhatavad kitsast keerdtrepist üles. “Näete, seal, teisel korrusel, avatud uksega kabinet,” viitab üks neist ruumile, kus ootab ehitusärimees Toomas Tromp. Seni on ajakirjanikud temalt lauseid ükshaaval välja pigistanud, ühtäkki aga on ta valmis ajakirjanikke vastu võtma ja kohvigi pakkuma.

Tema kabinet on avar, nahktugitoolide ja Pärsia vaibaga sisustatud istumisnurgaga. Tromp on sõbraliku ilmega, ent mina ei piirdu ainult sõbralike küsimustega.

Luksemburgil kaks põhjust

Miks on Riito, mille nõukogusse kuuluvad Villu Reiljan, Alvar Ild ja Ardo Ojasalu, tegelikud omanikud peidetud Luksemburgi firma Baltic Construction Group S.A. (BCG) taha? Tromp räägib, et keegi peale pankade pole seni otse küsinud, kes on omanikud. Hoolimata otse küsimisest ei käi ta omanike nimesid välja ka nüüd.

Tromp räägib, et viis aastat tagasi, kui ta tõi koos äripartner Riho Kalvega (kes on praeguseks saanud ärikeelu) turule Riito Ehituse, oli firma Luksemburgi registreerimine õigustatud. Selle taga oli tema sõnul kaks aspekti.

 

Üks oli kaasata raha isikutelt, “kelle närvisüsteem Äripäeva ajakirjanikke ei kannata”. Teiseks lootsid ärimehed ka välisturul toimetama hakata. “Selles mõttes, et ta natuke on tööõnnetus, BCGst endast oleks pidanud võib-olla loobuma, sellel puudub ratsionaalne uba, miks seda teha,” nendib Tromp.

Ta lisab, et pole varjanud ei enda ega ärikeeluga Riho Kalve seotust firmaga. Kalve keeldus enda seotust firmaga kommenteerimast.

Tromp ei soostu avaldama, kes olid viis Eesti ärimeest, kes Riito Ehitusse stardikapitali andsid.

Firma osaleb aga ärikeeluga omanikust sõltumata hoogsalt riigihangetel ja on viimase viie aasta jooksul teinud riigiga lausa 42 koostööprojekti. Trompi sõnul on riigihanked kõige ebamugavamad projektid ehitusturul – hind on madal ja aruandlust liiga palju.

Võlgu peast ei tea

Vastuseks küsimusele, kui keeruline on pidevalt võlgu jäänud Facio taustaga uusi kliente ja alltöövõtjaid ära rääkida, nendib Tromp, et kindlasti on keerulisem kui puhtalt lehelt alustades.

“Minu vanuses inimene ütleb, et ma ei ole nii vilets mees ka, et mul ühtegi vaenlast ei ole. Aga isiklikult minu puhul, ma ei usu, et keegi võiks öelda, et sa olid pätt ja kaabakas,” pakub Tromp. Ta meenutab, et kohtus eelmisel nädalal ühe tuntud kaubandusettevõttega, kellele Facio ajal jäädi suur summa võlgu. Tromp käis rääkimas ja sai vastuseks, et koostööd ikka tehakse, küll aga ettevaatlikumalt.

Allhankijatega on oma lood. “No kuidas ma teile vastan. Kui ma vastaksin, et üldse ei ole keeruline, siis ma valetaksin. Kui ma ütleksin, et on väga keeruline, siis ma ka valetaksin,” ütleb ta. Tromp ise allhankijaid ära rääkimas ei käi, seda teevad enamasti Riito projektijuhid.

Tromp ei oska peast öelda, kui palju ja kellele Facio võlgu on. Ta süüdistab võlgade tekkes majanduslangust ja ütleb, et polnud enam ostjat, kes ehitatu oleks ära ostnud. Põhilised võlad olevat jäänud pankadele ja tarnijatele, mitte paljuräägitud allhankijatele. Ta lisab kohe, et ükski projekt pooleli ei jäänud ja lihtsalt põllu peale ei ehitanud Facio kunagi.

“Kindlasti on ka vigu tehtud, aga põhiosas oli see ikkagi seotud sellega, et meil olid päris suured kohustused pankade ees. Jutt käib miljonitest, neid kohustusi ei olnud enam võimalik täita,” tunnistab Tromp. “Mina küll ei ütleks, et me oleksime kellelegi midagi mingisugusel olulisel määral võlgu.”

Viis kohtuasja korraga

Eelmisel nädalal kirjutas Äripäev, et Faciost välja kasvanud ehitusfirma Riito hakkab ka allamäge veerema, ainuüksi septembris on kohtule antud jahvatada neli vaidlust. Lisaks üks, milles Riigi Kinnisvara AS üritab tõendada, et Riito puhul on tegemist ettevõtte üleminekuga, mis tähendaks, et positiivse otsuse korral annaks see võimaluse Facio võlausaldajatel Riitost oma võlg välja nõuda.

Advokaatide hinnangul on Facio, Riito ja RKASi vaheline menetlus erakordne, sest nelja aasta jooksul pole eelmenetluse staadiumist välja jõutud ja sisulise kohtuvaidlemisega algustki tehtud. Menetluses on Riito esindaja tuntud advokaat Aivar Pilv.

Trompi sõnul midagi hullu lahti ei ole ja kohtumenetlused on ühes kuus seepärast, et kohtunikud on kõik korraga puhkuselt naasnud. Kõik nõuded on tema sõnul vanad. Riito on seisukohal, et nad ei pea allhankijate tehtud töö eest erinevatel põhjustel maksma, kuid allahankijad on teist meelt.

Viie võlanõude menetluse nõue on ligikaudu 200 000 eurot. Trompi sõnul pole see suur summa ja vaidlus on pigem põhimõtteline. Üldiselt on Trompi sõnul Riito uksed aga alati avatud läbirääkimisteks. “Ma võin endale natuke tuhka pähe raputada ja öelda, et võib-olla Facio ajal päris nii ei olnud. Võib-olla me olime siis, kuidas öelda, veidi laiema haardega. Nüüd me ikkagi väga palju räägime alltöövõtjatega ja püüame aru saada,” hindab Tromp. Ta lisab, et ei saa niimoodi olla, et ainult üks pool peab kõige eest vastutama.

Allhankijatest võlausaldajad Trompi arvamust ei jaga. Näiteks OÜ Pan Elekter omaniku Vladimir Panitševi hinnangul on kogu nende süsteem üles ehitatud nii, et inimesi petta ja võita hankeid, tehes alapakkumisi. “Kõik räägivad ehitusturul neist väga halvasti ja et nendega ei tohi töötada.”

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed