Kuidas projekteerida ja ehitada liginullenergia hoonet?

energiatõhusad hooned Ülemiste Citys
energiatõhusad hooned Ülemiste Citys

Hoonete energiatõhususes peitub teatavasti Euroopa Liidu suurim energiakasutuse kokkuhoiu potentsiaal, kuna hoonete energiakasutus moodustab nii Eestis kui ka teistes liikmesriikides umbes 40% summaarsest primaarenergia kasutusest. Iseenesestmõistetavalt on märkimisväärne ka energiakulude kokkuhoiu potentsiaal, kehva energiatõhususega hoone ehitanud tellija tavaliselt seda viga enam ei korda. Lae alla endale juhendmaterjal, kuidas projekteerida ja ehitada liginullenergiahoonet.

Kuidas kavandada ja projekteerida madal- või liginullenergiahoonet? Selle küsimuse ees on ennast seismas leidnud mitmed tellijad ja peaprojekteerijad. Liginullenergiahoone mõiste, nagu ka mitmed teised energiatõhususe mõisted, on uus igal pool Euroopa Liidus. Eesti on üks esimesi liikmesriike, kus liginullenergiahoonete nõuded 2012. aastal ametlikult kehtestati.

See on vajalik, et igal pool Euroopas alates 2021. aastast üle minna liginullenergiahoonete ehitamisele kõikide uute hoonete puhul ja juba alates 2019. aastast avaliku sektori uute hoonete puhul.

Suure struktuurse muutuse taustal olev hoonete energiatõhususdirektiiv ja sellega seonduv arendustöö kõikidel tasanditel tehnoloogiast arvutusmetoodika ning seadusandluseni on teinud võimalikuks oluliselt parendatud energiatõhususega hoonete projekteerimiseks vajaliku raamistiku valmimise. Ka käesolev juhendmaterjal on üks osa sellest.

Liginullenergiahoonete juhendi eesmärgiks on tuua välja madal- ja liginullenergiahoonete lahenduste erinevused võrreldes tavapärase ehituspraktikaga. Kuna olulised valikud tehakse projekteerimise algfaasis, keskendub juhendmaterjal eskiis- ja eelprojekti lahendustele, mis võimaldavad saavutada madal- ja liginullenergiahoonete energiatõhususe. Juhendi keskse sihtgrupi moodustavad tellijad, arhitektid, projektijuhid, töövõtjad, tehnosüsteemide, energiatõhususe ja piirdetarindite projekteerijad ning kõik teised ehitusprotsessis osalevad otsustajad. Juhendmaterjalis ei laskuta eriosade detailsetesse projekteerimisjuhistesse. 

Eelkõige tehnilistele lahendustele keskenduv juhendmaterjal käsitleb neid projekteerimisprotsessi järgivas järjekorras. Projekteerimisprotsessi osas on käsitletud vaid energiatõhususe seisukohalt tähtsate valikutega seotud üksikasju, eeldades, et tellijatel ja ehitushangete korraldajatel on selle valdkonnaga seonduvad spetsiifilised teadmised olemas.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed