Muutub omanikujärelevalve tegemise kord

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium on seoses 1. juulil jõustuva ehitusseadustikuga välja töötanud määruse „Omanikujärelevalve tegemise kord“.

Vastavalt uuele ehitusseadustikule on muudetud omanikujärelevalve kohustuse sisu selliselt, et tegemist ei ole otsese kohustusega kontrollida ehitamise vastavust seadusest tulenevatele nõuetele, vaid teha järelevalvet üldisemas mõttes, see tähendab järgida, et tagatud oleks nii seadusest kui lepingust tulenevad nõuded.

Siiski ei tähenda eelnev lause, et omanikujärelevalve muutub pelgalt formaalsuseks - määrusega on omanikujärelevalve tegija ülesandeid täiendatud. Muuhulgas peab omanikujärelevalve tegija koostama oma ülesannete tegemiseks järelevalveprotseduuride programmi, samuti kontrollima omanikujärelevalve korras erinevaid aspekte, sealhulgas projekti ja ka seda, kas esitatud projekti kohaselt on võimalik ehitada. Samuti planeeritava ehitise vastavust ehitaja ja omaniku vahel kokkulepitud tingimustele ja kvaliteedile.

Võrreldes eelneva regulatsiooniga on laiendatud omanikujärelevalve tegija teavitamiskohustuse ulatust. Muuhulgas peab omanikujärelevalve tegija teavitama, kui ehitusprojekt ja/või ehitamine ei vasta ehitusseadustikus või ehitusloas esitatud nõuetele; ehitamine on ohtlik, ehitusmaterjali- toote või ehitustehnoloogia kasutamine võib põhjustada ehitise nõuetele mittevastavuse, esineb võimalik tööohutusnõuete rikkumine jne.

Määrus jõustub 1. juulil 2015 koos uue ehitusseadustiku jõustumisega. 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed