Soome plaanib suurendada omanikuvastutust struktuurehitistel

Soome Keskkonnaministeerium on välja töötanud eelnõu, mille kohaselt on kohustatud suurte konstruktsioonehitiste omanikud tagama paremini, et hooned on läbinud kõrge kvalifikatsiooniga eksperdi hinnangu tagamaks ohutuse hoone kasutamisel.

Seaduse alasse kuuluvad peamiselt suuremahuliste konstruktsioonidega ehitised, sh tehased spordirajatised (hallid, staadionid), kauplused, vabaaja-  ja puhke keskused. Eelnõu kohaselt võib ohutuse eksperthinnangut koostada vaid see isik, kellel on kvalifikatsioon struktuurehitiste ehituse valdkonnas.

Kohustus kohaldatakse ehitistele ja rajatistele, mille brutopind on vähemalt 1000m2 ja katusekonstruktsioonid asuvad vähemalt 18 meetri kõrgusel ning ventilaatorid vähemalt 15 meetri kõrgusel.

Peamine eesmärk tagada ohutus ja õigeaegne hooldus

Viimastel aastakümnetel on ette tulnud mitmeid õnnetusi, kus katusekonstruktsioonid on kokku varisenud põhjustel:
- Vead konstruktsioonides
- Ebapiisav hooldus

Plaanitava seaduse eesmärk ongi tagada ohutus nendel rajatistel, millel on aktiivne kasutus ja kus viibivad pidevalt inimesed.

Ohutuse eest vastutab alati hoone omanik. Valitsus plaanibki muuta maakasutus- ja ehitusseadusi, mille kohaselt on tuleb omanikel koostada ka hooldusjuhendid, et tagada kandekonstruktsioonide ohutus.

Seadust plaanitakse vastu võtta võimalikult kiiresti juba sel sügisel.

Osale arutelus

  • Ehitusuudised.ee toimetus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed