Colliers: 2014. lõikavad kasu büroo- ja kaubanduspindade omanikud

Colliersi analüütikute koostatud turuülevaate kohaselt on 2014. aastal kõige aktiivsemad büroo- ja kaubanduspindade sektorid. Seda nii rentnike kui ka investorite osas. Prognooside kohaselt jääb investeeringute kogumaht 160 miljoni euro tasemeni.

“2014. aastal peaks prognooside kohaselt turule lisanduma ligikaudu 24 800 ruutmeetrit uut spekulatiivset ja eritellimusel ehitatud büroopinda. Büroopindade turg võib 2014. aastal uuesti üürileandja turust üürilevõtja turuks muutuda, kuna eelseisva aasta jooksul lisandub turule taas märkimisväärses koguses uut spekulatiivset büroopinda. Vakantsuse määr võib 2014. aastal mõnevõrra suureneda, eeldatavasti eelkõige vanemates büroohoonetes. 2013. aasta trendi jätkuna eeldame ka 2014 pigem üürilevõtjate kolimist kulutõhususe suurendamiseks suurematelt pindadelt väiksematele,“ kommenteeris Colliers International Advisors partner Margus Tinno.

Colliersi hinnangul jääb rendimäärade tõus eelseisval aastal suhteliselt tagasihoidlikuks – 3-5%. Keskmised rendihinnad jäävad A-klassi pindadel 12-14 eurot ruutmeetri kohta kuus (maksimum 15-16 eurot) ning B-klassi pindadel 10-11 eurot ruutmeetri kohta (maksimum 12 eurot).

2013. aastal andsid büroopindade turul suurima panuse täituvusse finants- ja kindlustussektor (23%) ning info- (IT ja kõrgtehnoloogia ettevõtted) ja kommunikatsioonisektor (18%), millele järgnesid hulgi- ja jaekaubanduse sektor (12%) ning professionaalsete, teaduslike ja tehniliste teenuste avalik sektor (9%). Mitme büroohoone valmimine 2013. aasta teises pooles tõi turule lisaks ca 44 000 ruutmeetrit uut spekulatiivset ja eritellimusel ehitatud büroopinda, mis pärast 2009. aasta teist poolt on rekordiline pakkumine.

„Investeerimisturg on ka 2014. aastal aktiivne, kuna investoritel on vaba kapitali ja soov investeerida. Investeeringute kogumaht jääb 2014. aastal  2013. aastaga võrreldes hinnanguliselt pigem väiksemaks, julgen arvata, et tehingute maht jõuab 2014. aastal vähemalt 160 miljoni euro tasemeni,“ lisas Tinno.

Colliersi uurimuse kohaselt on investorid hästi kapitaliseeritud ja nad otsivad pidevalt kvaliteetseid hea rahavooga objekte. Mõnede investorite seas on märgata valmisolekut võtta suuremaid riske, kuna investeerimisjärgu kinnisvara on vähe. Sektorite osas eelistavad nii välismaised kui ka kohalikud investorid endiselt büroo- ja kaubanduspindade sektoreid. Parim võimalik tootlus jääb 2014. aastal pigem stabiilseks, märgib Colliers oma ülevaates.

Osale arutelus

  • Ehitusuudised.ee toimetus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed