Riik üritab seadusloome kaudu ehitustegevuses osaleda, ütles majandusministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna juhataja Margus Sarmet.
„Täna on tööd sama palju kui aasta tagasi, tulevik on ebakindel, uut euroraha on oodata 2015. aastal, nentis,“ Sarmet tänasel Ehituskonverentsil.
Ta märkis, et pea pooltel ehituses hõivatud sinikraedel puudub igasugune ettevalmistus ning pea pooled kutsekoolis õppinutest tööturule ei jõua.
“Kui teil on head sinikraed, siis hoidke neid, nad on väärtus omaette,“ lausus Sarmet.
Sarmet sõnas, et riik üritab osaleda ehitustegevuses läbi seadusloome ning tõi võrdluse Paabeli torniga, mis keeltsegaduse tõttu ehitamata jäi. Ta märkis, et õigusloome abil luuakse ehitussektoris selgust ja loogilisust, et ükski ehitis ehitamata ei jääks.
Konverentsil osalejad küsisid saalist ka naaberriigi Läti Maxima-tragöödia näitel, et kas riik peaks muutma hankeseadust, mis täna sunnib ehitama 20% alla omahinna. Sarmeti sõnul võib ehituse hinnal ja ehituse ohutusel olla kaudne seos, ent see ei pruugi nii olla.
Üks samm olukorra parendamiseks on tema sõnul ehitushangete eeskiri, mis käsib hankijale tingimused täpselt välja kirjutada, et optimeerimisi vähendada ning et ei mindaks kvaliteedi kallale. „See on loomulikult keeruline probleem,“ nentis ta.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.