5. juuni 2013

Colliersi hoiatus: investorid vaatavad rohkem Läti ja Leedu poole

Colliersi analüütikute koostatud turuülevaate kohaselt on rentnike jaoks kasvavalt oluliseks aspektiks büroopindade kulude kokkuhoid ning vajadusel ollakse valmis kolima ka Baltikumi piirides.

Üha olulisem teema - büroopindade kulutõhusus

Suuremate pindade kasutajaid on üha rohkem hakanud huvituma ruumikasutuse optimeerimise võimalustest ning seetõttu kolivad nad kontorikulude vähendamiseks väiksematele pindadele.

Väiksemad kogukulud on konkureerivate hoonete seas väga oluliseks eeliseks muutunud. Teine märkimisväärne trend on levinud  just rahvusvaheliste ettevõtete seas, nimelt kolitakse kulude kokkuhoiu eesmärgil ettevõte odavamatele pindadele või lõpetatakse oma äritegevus Eestis.

"Näiteks teatas Unicredit pank, et kavatseb sulgeda oma filiaali Eestis ja konsolideerida oma tegevuse Balti riikides Lätisse, samuti kavatsevad Itella ja Ericsson Eestis oma töötajate arvu mõnevõrra vähendada," vahendab Colliers Internationali Eesti büroo.

Ka lao –ja tööstuspindade turul on märksõnaks kulude kokkuhoid, mis sunnib mitmeid rentnikke ühest kohast teise kolima. "Üldiselt on Tallinna tööstuspindade turul vähe vabasid pindasid. Samas kui Tallinnast kaugemal on hoolimata madalamatest rendihindadest vabade pindande hulk märkimisväärselt suur," märgib Colliers.

Investeerimisturul on kvaliteetsete kinnisvarainvesteeringute valik Eestis oluliselt vähenenud, mis on omakorda avanud uusi võimalusi Läti ja Leedu kinnisvaraturgude jaoks.

Kõige atraktiivsem Läti

Läti kinnisvaraturg on juba Baltimaades investorite jaoks huvipakkuv turg ning peatselt on oodata mitme tähelepanuväärse tehingu toimumist.

„Kuna Balti kinnisvaraturg on suhteliselt väike ja mittelikviidne, siis on ka keskmine tehinguhind suhteliselt madal ning mitmed rahvusvahelised investorid ei pea seda turgu piisavalt atraktiivseks. Samas toetavad investeerimisaktiivsust finantsiliselt  tugevad Põhjamaade pangad, mis on valmis kinnisvaraostusid rahastama, “ kommenteeris Colliersi investeeringute ja hindamise juht Margus Tinno.

Lisaks tõstavad usaldust kohaliku kinnisvara suhtes suured rahvusvahelised kinnisvarafirmad nagu Citycon ja Technopolis, kes piirkonnas aktiivselt investeerivad läbi laienemiste. Technopolis juba laienes Leetu ja kavatseb peagi ka Läti turule siseneda.

Colliersi hinnangul on sellistel ettevõtetel, mis on samaaegselt aktiivsed omanikud ja pikaajalised arendajad, kohalikule kinnisvaraturule positiivne mõju, kuivõrd väljendavad pikema vaatelist usaldust turu suhtes.

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785
Hannes RummReklaamimüügi projektijuhtTel: 518 4688